Vajadzības vai iegribas?

Nereti labiem vecākiem mēdz būt dažādas nereālas gaidas pašiem pret sevi. Vienas no tām ir – man tūlīt pat ir jāatbild uz mana bērna pieprasījumu pēc kaut kā.

Protams, ka, ja runa ir par pavisam maziem bēbīšiem, tad atbildēsi nekavējoties. Mazie bērniņi nespēj gaidīt un viņu vajadzības patiešām arī ir vajadzības. Tomēr, ja tikpat neatliekamas nemitīgi šķitīs arī visas bērna iegribas vēlākā vecumā, tu kļūsi par dusmīgu vecāku: “Nu, ko tu atkal gribi?!”

Vai tev šis ir pazīstami? Daži ieteikumi, kā ar to tikt galā ikdienā vieglāk:

  • Mācies atšķirt vajadzības no iegribām. Ja vajadzības ir neapmierinātas, tad cieš bērna fiziskā un/vai emocionālā veselība. Savukārt iegribu gadījumā šāds kaitējums bērna veselībai un attīstībai nenotiks.
  • Reaģē uzreiz tad, kad tas tiešām ir svarīgi tavam bērnam, un esi viņam pieejama. Ja gatavo ēst un tavs bērns pieprasa tavu uzmanību, centies viņu mierināt ar savu balsi un skaties, vai tas viņam palīdz. Tev nav vienmēr jāpārtrauc iesāktais. Taču tas, protams, ir atkarīgs no bērna vecuma un viņa spējas pagaidīt.
  • Ļauj bērnam piedalīties tavās aktivitātēs, tā vietā lai visu dienu pielāgotos sava bērna impulsiem. Centies atrast veidus, kā savu aktivitāšu laikā apmierināt arī sava bērna vajadzības. Piemēram, kad bērns tev palīdz virtuvē, tiek apmierināta viņa vajadzība pēc patstāvības.
  • Mēģini vienoties ar bērnu, taču neuzdod par daudz jautājumu. Vislabāk ir īsi pastāstīt bērnam, ko plānojat darīt un kas jūs sagaida tālāk. Bieži vien bērni nogurst un tiek pārstimulēti no daudzajiem jautājumiem. Piedāvā divas izvēles iespējas.
  • Skaidri parādi, kādas ir tavas robežas, kad bērns ar savu uzvedību pārkāpj tev svarīgas vērtības. Māci bērnam, ka viņš drīkst tā justies, kā jūtas, taču jūs kopā atradīsiet citu veidu, kā tikt galā ar šīm emocijām.

Raksta autore Vita Kalniņa.

Pārpublicēt bez Vitas Kalniņas rakstveida piekrišanas aizliegts.

Leave a comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *