Raidieraksts top Ģimenes psiholoģijas centrā LĪNA un šajā lapā tiek pārpublicēts.
Kas ir piesaiste un kā tā veido cilvēka pašvērtējumu? Kādus secinājumus par cilvēku attiecībām bērni izdara jau zīdaiņa vecumā? Un kāpēc ir svarīgi ieklausīties bērna raudāšanā?
Šajā sērijā Vita Kalniņa iepazīstinās ar sevi, kā arī pastāstīs par zīdaiņu psiholoģiju, piesaistes teoriju un savu misiju padarīt Latviju par iejūtīgāku vietu.
Noderīgi resursi:
Zīle Dāvidsone ir sertificēta dzemdību dūla un elpas trenere. Lai gan Zīle bērnībā sapņoja strādāt rotaļlietu fabrikā, izrādījās, ka viņai dzīvi ir lemts saistīt ar topošajām māmiņām, palīdzot viņām gatavoties dzemdībām.
Sarunā ar Vitu Kalniņu, Zīle stāsta, kas ir efektīva gatavošanās dzemdībām, kā dūlas klātbūtne var atvieglot dzemdības ne tikai mammai, bet arī tētim, un kas, viņasprāt, ir kopīgs dzemdībām un autovadīšanas eksāmenam.
Bērniņa ienākšana pasaulē vienmēr ir brīnums un tas nezūd arī tādā jomā kā ģenētika, kur šķietami viss tiek kontolēts. Ārste-ģenētiķe Liene Korņejeva ir bijusi līdzās daudzām ģimenēm, veicot izmeklējumus pirms bērniņa dzimšanas vai pat ieņemšanas brīža, konsultējot vecākus ģenētisku saslimšanu gadījumos, kā arī sniedzot informatīvu atbalstu situācijās, kad jāpieņem grūti lēmumi.
Šajā sērijā Vita un Liene sarunājas par to, ko ģimene var sagaidīt no ģenētiķa konsultācijas, kā nenobīties no izmainītiem ģenētisko analīžu rezultātiem un ko ir svarīgi zināt brīžos, kad brīnums tomēr nenotiek.
UZMANĪBU! Sērijā tiek skartas tēmas, kas saistītas ar grūtniecības zaudējumu. Dažiem klausītājiem tas var izraisīt nepatīkamas emocijas.
Noderīgas saites:
Vai bērniņš spēj lasīt mammas domas, vēl atrodoties viņas puncī? Kāda nozīme, komunicējot ar mazuli, ir mammas attiecībām ar savu dzemdi? Un kā nezaudēt saikni ar bērniņu brīžos, kad dzīves apstākļi nav ne tuvu ideāliem? Attiecības ar bērniņu var sākties jau pirms viņa ieņemšanas.
Par to, kā tas notiek, Vita sarunājas ar savu kolēģi Lauru Stukli. Vēl kā maza meitene Laura sapņoja par visdažādākajām profesijām – viņa vēlējās kļūt gan par privātdetektīvu, gan ārstu un bērnudārza audzinātāju. Tagad, šķiet, kāda daļiņa no visiem bērnības sapņiem realizējas Lauras ikdienā, vadot Ģimenes psiholoģijas centra LĪNA izdevniecību un audzinot trīs savus bērnus.
Noderīgas saites:
“Dzemdības ne vienmēr ir kā taisna šoseja, nereti tās ir takas pa mežu,” tā stāsta Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas vecākā vecmāte Signe Irša. Viņa ikdienā pavada jaunās māmiņas pa vislīkumotākajām “takām”, lai viņas galā satiktu savus ilgi gaidītos mazuļus, un uzskata, ka vecmātes uzdevums šajā ceļā ir būt par sievietes un bērniņa sargātāju.
Šajā sērijā Vita un Signe sarunājas par to, kā sagatavoties dzemdībām, kāda ir veiksmīga sadarbība ar vecmāti un kā veidot kontaktu ar mazuli pirmajās stundās un dienās pēc viņa dzimšanas.
Noderīgas saites:
Ramona Treilona ir PEP mamma, zīdīšanas konsultante un SOS bērnu ciematu programmas “Piedzimstot bērniņam” vadītāja. Lai gan Ramona bērnībā sapņoja kļūt par skolotāju, strādājot ar jaunajām ģimenēm viņa ik dienas mācās darīt pretējo – atbalstīt, būt līdzās, bet nemācīt.
Šajā sērijā Vita un Ramona atklāj, kas vecākiem pirmajās nedēļās pēc bērniņa piedzimšanas ir nepieciešams visvairāk, kā pasargāt sevi, kad dažādu viedokļu par bērniņa aprūpi ir pārāk daudz, un kā tuviniekiem iejūtīgi atbalstīt jauno ģimeni.
Noderīgas saites:
Raidieraksts “Pirmās attiecības” ir ne tikai vieta, kur jaunie vecāki var smelties zināšanas no dažādu jomu profesionāļiem, bet arī vieta, kur sadzirdēt reālus pieredzes stāstus no citām mammām. Šajā sērijā sagaidām pirmo drosmīgo mammu – Daigu Koļesņičenko. Daiga ir mūzikas skolotāja, kora diriģente un viena no “Preiļu Brīvās skolas” dibinātājām. Daigai jau bērnībā patika spēlēt “mājas” un iztēloties, kā tas būs, kad viņai būs bērni, taču to, ka viņi būs veseli trīs – tas bija pārsteigums viņai pašai.
Sarunā ar Vitu Daiga atklāti stāsta par savu pieredzi, kļūstot par mammu, savu ceļu līdz dziedinošām dzemdībām un to, kas viņai palīdzēja sajust mieru pēcdzemdību periodā.
Noderīgas saites:
Ikdienas dzīvē dažādas emocijas mūs piemeklē viļņiem, taču, kad runa ir par bailēm, reizēm var likties, ka priekšā bango vesela jūra, it īpaši tik pārmaiņām bagātā laikā kā bērniņa gaidībās. Tomēr kā neļaut bailēm nomākt šo, citādi tik skaisto dzīves posmu?
Šajā sērijā Vita sarunājas ar kolēģi, Ģimenes psiholoģijas centra “Līna” psiholoģi un divu bērnu mammu Daci Melngalvi, apspriežot izplatītākos cēloņus bailēm grūtniecības laikā un metodes, kas var palīdzēt apstāties, ieraudzīt savas bailes un palaist tās vaļā.
Noderīgas saites:
Katrās dzemdībās līdz ar bērniņu piedzimst arī mamma, kurai jāpieņem ne tikai jauna atbildība, bet bieži liekas – arī jauns ķermenis. Kādas ķermeņa pārmaiņas ir sagaidāmas pēcdzemdību periodā? Un vai šīm pārmaiņām vienmēr ir jānāk komplektā ar fizisku diskomfortu?
Par šiem un citiem svarīgiem jautājumiem Vita sarunājas ar šīs nedēļas viešņu Daigu Baranovsku – ginekoloģi medicīnas sabiedrībā ARS un ārstu praksē Quartus. Daiga jau 20 gadus strādā kā konsultējošs un operējošs ārsts, taču pēdējos 7 gadus Daigas īpašā interese ir estētiskā ginekoloģija, ar ko Daiga palīdz sievietēm atgūt gan emocionālo, gan fizisko labsajūtu pēc mazuļu laišanas pasaulē.
Noderīgas saites:
Kad Dace bija maza meitene, viens no viņas sapņiem bija strādāt cirkā. Tagad, kad Dace ir pieaugusi, viņa ikdienā konsultē jaunos vecākus, no kuriem daudzi paši ir gatavi kļūt teju par cirka māksliniekiem un rādīt visus iespējamos trikus, lai tikai viņu bērniņš beigtu raudāt. Bet vai raudošam bērnam tas ir pats nepieciešamākais? Vai arī tas ir nepieciešams pašiem vecākiem?
Šajā sērijā Vita sarunājas ar savu ilggadējo kolēģi Ģimenes psiholoģijas centrā LĪNA, psiholoģi un PEP mammu Daci Čibli, kura jau kopš 2005. gada vada mammu un mazuļu grupas, vecāku atbalsta grupas, kā arī seminārus par audzināšanas jautājumiem. Vita un Dace sarunāsies par to, kā atšifrēt iemeslu bērna raudāšanai, un ar kādām grūtībām saskaras paši vecāki, cenšoties nomierināt ne tikai bērnu, bet arī paši sevi.
Noderīgas saites:
Daces Čibles video lekcijas “LĪNA”:
Kristīne jau kopš bērnības zināja, ka vēlas strādāt ar bērniem, tādēļ, studējot medicīnu, viņai nebija ilgi jādomā, lai nolemtu, ka savu ikdienu viņa veltīs pašiem mazākajiem pacientiem – zīdaiņiem. Pašlaik Kristīne strādā par neonataloģi gan Rīgas Dzemdību namā, gan Bērnu Klīniskajā universitātes slimnīcā, kur viņa pieredz gan visskaistākos satikšanās brīžus, gan arī pirmos izaicinājumus vecāku un bērnu attiecībās.
Sarunā ar Vitu Kristīne dalās ar saviem novērojumiem no dzemdību zāles un pārdomām par to, kā vecāku zināšanas atšķiras teorijā un praksē, biežākajiem pārpratumiem vecāku un bērnu komunikācijā, kā arī to, kas jaundzimušajiem bērniem visvairāk nepieciešams, ienākot jaunajā ģimenē.
Noderīgas saites:
Raidierakstā “Pirmās attiecības” mēs turpinām aicināt ne tikai zinošus speciālistus, bet arī vecākus, kuri vēlas dalīties ar savu personisko pieredzi. Šajā sērijā sagaidām jau otro drosmīgo mammu – Ievu Brīdaku.
Kad Ievai piedzima pirmais bērns, viņai bija tikai 22 gadi, un viņa studēja, lai kļūtu par veterinārārsti. Tagad Ieva ir atradusi citu aicinājumu – būt par pilna laika mammu savām trim burvīgajām meitām. Tomēr ceļš līdz šādam lēmumam nav bijis tik vienkāršs, kā varētu šķist. Sarunā ar Vitu Ieva atklāti stāsta, par savu cīņu ar pārslodzi, atveseļošanos no depresijas, un arī visu to skaisto, kas ik dienas viņai atgādināja – paliks taču vieglāk.
Noderīgas saites:
Vai es būšu laba mamma? Tas ir jautājums, kas nereti nodarbina topošās mammas, gan tās, kuras gaida bērniņu, gan tās, kuras ar saviem partneriem vēl tikai apsver šo soli. Bet vai katrā sievietē ir “iekodēts” šis mātes gēns? Un ja tā, tad kādēļ dažām mammām šo lomu pieņemt liekas tik dabiski, kamēr citām ir jācīnās, lai to apvienotu ar pārējām savas dzīves daļām?
Par šiem jautājumiem Vita sarunājās ar Gintu Ratnieci – sertificētu psihoterapijas speciālisti, supervizori un lektori ar vairāk kā 25 gadu pieredzi. Ginta ir padziļināti apguvusi Junga analītisko psiholoģiju, ko savā praksē apvieno ar citiem psihoterapijas veidiem. Gintas pārdomas par dažādiem ar psiholoģiju saistītiem tematiem var dzirdēt arī podkāstā “Runāt ar Gintu”.
Noderīgas saites:
Kad Justīne bija maza meitene, viņa nedomāja, ka nākotnē būs mamma. Augstāk par visu Justīne vērtēja neatkarību, tādēļ ģimene viņas nākotnes plānos neietilpa, tomēr, satiekot īsto cilvēku, viņas domas mainījās un tagad Justīne audzina savu nu jau vienu gadu veco dēliņu.
Šajā sērijā Justīne sarunājas ar Vitu par iekšējām pārmaiņām, ko viņa piedzīvoja, kļūstot par mammu, par to, kā izmainījās viņas viņas partnerattiecības ar draugu un kā elpošana viņai palīdzēja tikt galā ar lielākajiem izaicinājumiem, sagaidot savu dēlu pasaulē.
Noderīgas saites:
Latvijā ir vismaz 70 mammas, kuras Jana var saukt par savējām, jo tieši tik daudz mammu Jana ir atbalstījusi, strādājot par dzemdību dūlu. Vēl vairāk ir to mammu, kurām Jana ir palīdzējusi tikt galā ar vienu no lielākajiem izaicinājumiem pēc dzemdībām – zīdīšanu.
Šajā sērijā Jana un Vita sarunāsies par mammas emocijām, piedzīvojot zīdīšanas grūtības, to, kā zīdīšanu var ietekmēt mammas labsajūta, un kā mainītos mūsu dzīve, ja mammas varētu zīdīt savus bērnus atklāti.
Noderīgas saites:
Lai cik pieauguši mēs nejustos, katrā cilvēkā, arī katrā vecākā mīt iekšējais bērns, kas reizi pa reizei pārņem varu pār viņa emocijām. Tas var būt gan saules bērns, kas dzīvē ienes bērnišķīgu prieku un radošumu, gan ēnas bērns, kas maza nieka dēļ var ieraut aizvainojuma bezdibenī.
Katra no šīm personības daļām runā it kā savā valodā, bet šīs nedēļas viese, grāmatas “Tavs iekšējais bērns grib atrast mājas” tulkotāja Baiba Cekule ir apguvusi tās abas. Šajā sērijā Baiba un Vita sarunāsies par to, kā bērna piedzimšana vecākos var pamodināt iepriekš snauduļojošo iekšējo bērnu, kā ar viņu satikties un, iespējams, ļaut viņam pat parotaļāties ar saviem īstajiem bērniem.
Noderīgas saites:
Solvita ir mamma diviem nu jau pieaugušiem dēliem, taču vēl šodien viņa atceras trauksmi, ko viņā raisīja viņas pirmā bērniņa raudāšana, kurai neviens nevarēja saprast cēloni. Atminoties, cik ļoti viņai pašai būtu noderējusi kāda pieredzējusi mamma sev līdzās, Solvita jau 10 gadus sniedz atbalstu un iejūtību citām jaunajām mammām.
Šīs sērijas viešņa Solvita Neija ir viena no pirmajām PEP mammām Latvijā, kā arī neatsverama kolēģe “Līnas” komandā. Šajā serijā Vita un Solvita sarunāsies par to, kas visbiežāk traucē jaunajām mammām saprasties ar saviem mazuļiem, kā mazuļi var pastastīt par savām vajadzībām un kā PEP mamma var palīdzēt nonākt pie paša svarīgākā – mammas un mazuļa miera.
Noderīgas saites:
Kas ir kopīgs jaunajiem rakstniekiem un jaunajiem tētiem? Kā piedzimst tētis un kā viņa iekšējā pasaule atšķiras no viņa partneres?
Uz šiem jautājumiem Vita meklēs atbildi kopā ar cilvēku, kurš zina, ko nozīmē būt blakus gan maza bērna, gan jaunā rakstnieka pirmajiem soļiem – tā ir žurnāliste, rakstniece, grāmatu “Pirmās attiecības cilvēka dzīvē” un “Niķu nav!” redaktore Iveta Troalika.
Noderīgas saites:
Ieva Ozoliņa ir fizioterapeite un topošā PEP mamma. Tā kā Ieva uz savas ādas ir izjutusi, kā tas ir, vienai pašai maldoties starp mulsinošām diagnozēm un neizlasāmiem medicīniskiem terminiem ar bērniņu uz rokām, tādēļ, strādājot kā fizioterapeitei, viņa zina, cik svarīgi ir ne tikai izveidot kontaktu ar bērniņu, bet arī viņa mammu.
Šajā sērijā Ieva un Vita apspriedīs, kas var izraisīt paaugstinātu muskuļu tonusu mazuļiem, kā mammas satraukums var ietekmēt bērniņa fizisko attītību un cik liela ietekme uz bēbīša un vecāku labsajūtu var būt pareizai bērna aprūpei.
Noderīgas saites:
Palūkojoties dabā, varam ieraudzīt, ka lielākā daļa dzīvnieku mazuļu piedzimst jau patstāvīgi – tie uzreiz pieceļas kājās, sāk meklēt ēdienu un komunicēt ar apkārtējo vidi. Toties cilvēka mazulim pirmos dzīves mēnešus ir nepieciešams nepārtraukts atbalsts un vecāku mīļums, līdz viņš ir spējīgs nostāties uz savām kājām un ieņemt vietu jauniepazītajā pasaulē. Bet vai šāds pats atbalsts un mīļums pirmajos mēnešos nav nepieciešams arī jaunajai mammai un tētim, pirms viņi ir gatavi ieņemt jauno lomu savās dzīvēs? Kā to jaunajiem vecākiem vislabāk sniegt?
Par šiem un citiem jautājumiem, kas skar pēcdzemdību periodu, Vita sarunāsies ar dzemdību dūlu, grūtniecības aprūpes centra “Mīļotava” veidotāju Sanitu Bergmani.
Noderīgas saites:
Šajā sērijā turpinām sniegt telpu jaunajām māmiņām, kurā dalīties ar saviem pieredzes stāstiem.
Šajā sērijā sarunāsimies ar Ingu. Ingas meitiņai Fionai ir tikko apritējis pusgads, un, kamēr Fiona ar katru dienu aug arvien lielāka un smaidīgāka, Inga reflektē par to, ko šis laiks ir nozīmējis viņai, kādi rituāli ir palīdzejuši viņai saglabāt iekšējo mieru pēcdzemdību periodā un kā šis laiks ir atmodinājis atmiņas no viņas pašas bērnības.
Noderīgas saites:
UZMANĪBU! Sērijā tiek skartas tēmas, kas saistītas ar grūtniecības zaudējumu. Dažos klausītājos tas var izraisīt nepatīkamu emocionālu reakciju.
Kad Katrīna bija maza meitene, viņai patika ar lellēm “spēlēt dakterus”, taču kad visas lelles jau bija sadakterētas, viņa uz guļamistabā uzburtās skatuves iejutās arī citās lomās. Lai gan Katrīnas ceļš pretēji vecāku gaidām tālāk aizveda pie medicīnas nevis mākslas, kāda mākslinieciska superspēja ir saglabājusies viņā vēl šodien – spēja runāt par to, ko citi aiz bailēm labprātāk noklusē.
Šīs sērijas viešņa ir ārste-ginekoloģe Katrīna Puriņa Liberte, un šajā sērijā viņa kopā ar Vitu sarunāsies par sievietes fizisko un emocionālo ceļu līdz atlabšanai pēc grūtniecības zaudējuma.
Noderīgas saites:
Kad Ilze bija maza meitene, līdzīgi kā daudzas citas meitenes viņa sapņoja kļūt par skolotāju. Kā Ilze pati stāsta, šis sapnis ir daļēji piepildījies, tikai dzīve iegrozījusies tā, ka viņai ir sanācis mācīt nevis mazus bērnus, bet gan viņu vecākus.
Šajā iedvesmojošajā sarunā Vita kopā ar dūlu un vairāku “Līnas” grāmatu tulkotāju Ilzi Kuduliņu pievērsīsies tematam, kurā daudzām sievietēm zināšanu pietrūkst, bet slikti skolotāji nav tālu jāmeklē. Šajā sērijā varēsi uzzināt kā sievietei iepazīt savu seksualitāti, kā rūpēties par savām ķermeņa robežām, īpaši pievēršoties pēcdzemdību periodam, un kā mīlēt sevi un citus, esot tādai, kāda esi.
Noderīgas saites:
UZMANĪBU! Sērijā tiek skartas tēmas, kas saistītas ar grūtniecības zaudējumu. Dažos klausītājos tas var izraisīt nepatīkamu emocionālu reakciju.
Kādreiz Silvai šķita, ka viņa kļuva par mammu, kad pasaulē ienāca viņas vecākais dēls. Lai gan Silva to uzreiz nesaprata, tas patiesībā notika daudz agrāk – kad viņas dzīvi izmainīja zvaigžņu bērniņš, kuram tagad ir atvēlēta īpaša vieta viņas dzīvē.
Šīs sērijas viešņa ir Silva Atvara – PEP mamma, kā arī “Līnas” ārējā tēla veidotāja. Silva ir atbalstījusi daudzas sievietes, kuru ceļš kā jaunajām mammām ir iesācies tieši šādi, tādēļ šajā sarunā ar Vitu, Silva pastāstīs, kādās situācijās līdzjūtībā pasniegta roka, var izrādīties pļauka sērojošajiem vecākiem, kādēļ ir būtiski atstāt vietu ģimenē arī aizgājušam bērniņam un kā šis zaudējums var ietekmēt nākamās grūtniecības.
Noderīgas saites:
Kad Ieva bija maza meitene, viņa sapņoja kļūt par baletdejotāju. Pielipusi pie televizora, viņa stundām ilgi varēja vērot graciozās dejotājas uz ekrāna, un iztēloties sevi kā vienu no viņām, līdz brīdim, kad starp meiteni un viņas sapni iespraucās apkārtējo viedokļi, par to kā būtu jāizskatās baletdejotājai. Lai gan Ieva jau sen ir pieaugusi un viņas sapņi ir mainījušies, brīžiem šķiet, apkārtējo vēlme iejaukties ar savām pamācībām nav mainījusies it nemaz. To Ieva sevišķi izjuta pēc abu bērniņu piedzimšanas.
Kā sadzīvot ar apkārtējo neiejūtīgajiem komentāriem? Kā atgūt ticību savam ķermenim pēc traumatiskas dzemdību pieredzes, un kur smelties drosmi iet šai pieredzei cauri atkal? Par to, kā atgūt savu iekšējo drošības sajūtu, šajā sērijā pastastīs Ieva – divu bērnu mamma un fitnesa trenere.
Noderīgas saites:
Pēc bērniņa piedzimšanas, kad jaunās māmiņas prātu aizņem nebeidzamas rūpes par mazuli, kam pa virsu kā tumšs mākonis vēl karājas nesenā dzemdību pieredze, ir labi, ja jaunajai māmiņai ir atbalsta komanda, kas varētu parūpēties par pašas mammas vajadzībām. Tomēr jaunās māmiņas partnerim, labākajai draudzenei, mammai vai vīramātei visbiežāk būs ļoti atšķirīgas izpratnes par to, kā vislabāk šīs rūpes izrādīt.
Tādēļ uz šīs nedēļas sarunu Vita ir uzaicinājusi savu kolēģi Līgu Zelmeni-Laizāni. Savā ikdienā Līga māca topošās PEP mammas un dūlas, kā arī vada mammu un mazuļu grupas, bet šajā sērijā viņa pastāstīs par to, kā mēs katrs savā ikdienā varam “sasildīt” jaunās mammas gan ar vārdiem, gan darbiem.
Noderīgas saites:
Nereti teikts, ka, lai izaudzinātu bērnu, ir nepieciešams vesels ciems. Lai veidotu raidierakstu, ir tieši tāpat! Raidieraksta “Pirmās attiecības” 1 gada jubilejā Vita dalīsies pārdomās par to, cik liela nozīme savam “ciemam” ir ne tikai raidieraksta ierakstīšanā, bet bet arī bērna attīstībā, par dažādiem veidiem, kā apkārtējie var bagātināt bērna izpratni par drošām attiecībām, kā arī ierastiem šķēršļiem, kas var traucēt vecākiem uzticēt mazuļa pieskatīšanu citiem.
Noderīgas saites:
Kad Liene bija maza meitene, viņai ļoti patika auklēt mazākos bērnus. Vecāki un kaimiņi nereti jokoja, ka līdz pieaugušam vecumam, viņai jau sen būs apnicis darboties ar mazajiem, taču tā vietā rūpes par pašiem mazākajiem un viņu mammām ir kļuvušas par Lienes dzīves aicinājumu.
Šajā sērijā Vitas sarunāsies ar vecmāti Lieni Draugu par atkārtotām dzemdībām, ko sievietes var un nevar ietekmēt šo dzemdību gaitā un kāda ir vecmātes loma, atbalstot sievieti šajā pieredzē.
Noderīgas saites:
Kristīne Zavele ir fotogrāfe, PEP mamma, un personīgās izaugsmes trenere. Strādājot kā fotogrāfe, Kristīne piedāvā iemūžināt ģimenes košākos kopābūšanas mirkļus – gaidības, bērna pirmās dzīves dienas un pat dzemdības. Daļu burvības un siltās atmosfēras, ko Kristīne ikdienā uzbur saviem klientiem, Kristīne ir uzdāvinājusi arī “Līnai”, jo viņas fotogrāfijas daiļo arī mūsu grāmatas “Pirmās attiecības cilvēka dzīvē” un “Niķu nav!”
Par to, ko nozīmē būt līdzās jaunajai ģimenei vistrauslākajos mirkļos, kas fotosesijai kopīgs ar terapiju, un cik liela ietekme vienai fotogrāfijai var būt uz visas ģimenes labsajūtu, klausies jaunākajā raidieraksta sērijā.
Noderīgas saites:
Kad Sandis bija vēl mazs zēns, viņš nākotnē sevi iztēlojās kā ugunsdzēsēju, kurš palīdzētu cilvēkiem, kas nokļuvuši nelaimē. Lai gan Sandis par ugunsdzēsēju nekļuva, pie viņa vēršas cilvēki, kas ir nokļuvuši cita veida krīzēs – visbiežāk savās attiecībās.
Šīs nedēļas viesis Sandis Ratnieks ir sistēmiskais ģimenes terapeits, kurš savā ikdienā konsultē neskaitāmas ģimenes un pārus, kas ir nonākuši attiecību grūtībās. Sarunā ar Vitu viņš dalīsies pārdomās par to, kas mainās pāra attiecībās, kad ģimenē ienāk bērns, kas raksturo attiecību krīzi un kas ir tie rīki, kas pārim var palīdzēt no tās izkļūt.
Noderīgas saites:
Bērna ienākšana ģimenē ir izaicinājums ne tikai fiziski un emocionāli, bet arī finansiāli, pie tam nereti to visskaudrāk izjūt tie pāri, kuri savās attiecībās vispār nav pieraduši runāt par naudu. Visiem zināms, ka naudai piemīt liela vara, bet vai tu zini tieši cik liela vara naudai ir pār tavām partnerattiecībām?
Šajā sarunā ar finanšu eksperti un kouču Egiju Veisu varēsi uzzināt, cik cieši psiholoģija ir saistīta ar naudu, kādas kļūdas jaunie vecāki visbiežāk pieļauj ar savām finansēm un kā runāšana par naudu var ne tikai šķelt attiecības ģimenē, bet arī palīdzēt tām kļūt tuvākām.
Noderīgas saites:
Kad Dita bija vēl maza meitene, visās pašiestudētajās ludziņās viņa vienmēr spēlēja mammu, un tā ir palikusi viena no svarīgākajām lomām Ditas dzīvē vēl joprojām – gan kā mammai saviem trim bērniem, gan kā PEP mammai auklējot un konsultējot citas mammas.
Viens no tematiem, kas Ditas darbā un reizēm arī personiskajās attiecības rada visvairāk jautājumu un pat satraukumu, ir saitīts ar ilgo zīdīšanu. Bet cik ilgi skaitās “ilgi zīdīt?” Kā mammai, kura ilgi zīda, parūpēties par savu fizisko un emocionālo labsajūtu? Kā norobežoties no negatīvajiem vēstījumiem sabiedrībā, nenorobežojoties arī no citu cilvēka atbalsta? Pārdomas par šiem jautājumiem klausies šīs nedēļas raidieraksta sarunā, kurā Vita sarunāsies ar PEP mammu un zīdīšanas konsultanti Ditu Kauliņu.
Noderīgas saites:
Klinta Stjasule ir medmāsa, uztura speciāliste un uzturam veltītā bloga Foodpreplv veidotāja, kurā Klinta dalās ar idejām, kā ēst vienkāršāk, veselīgāk un taupīgāk. Klinta tic, ka mūsu attiecības ar ēdienu ietekmē ne tikai mūsu labsajūtu ikdienā, bet arī attiecības ar mums tuvajiem cilvēkiem, tādēļ tās jāizkopj jau no agra vecuma.
Šajā sarunā Klinta un Vita sarunāsies par to, kā uzsākt bērna piebarojumu, kas ir mazulim atbilstoši pārtikas produkti un kā iedrošināt bērnu iepazīties ar dažādiem ēdieniem, saglabājot cieņpilnu attieksmi pret bērnu un viņa izvēlēm.
Noderīgas saites:
Kad Agnese bija maza meitene, viņas sapnis bija kļūt par skolotāju. Arī tagad Agnesei patīk gan mācīt, gan mācīties pašai, un varbūt tieši tāpēc viņas karjeras ceļš veda ārpus Latvijas. Varētu domāt, ka nekas neliek apgūt tik daudz jauna kā pārcelšanās uz dzīvi citā valstī – ja nu vienīgi kļūšana par mammu!
Agnese jau 8 gadus dzīvo Francijā, un tieši tur viņa sagaidīja savu pirmo bērniņu. Šis ir ne tikai stāsts par to, kā Agnese ārzemēs gatavojās savām pirmajām dzemdībām, sākot ar šķēršļiem, meklējot savu ginekoloģi, līdz pat pārsteigumiem dzemdību zālē, bet arī par to, kā saglabāt iekšējo mieru, ja nekas no plānotā nepiepildās.
Noderīgas saites:
Kā aktrise Jana ir pieradusi savu laiku atdot citiem. Tomēr, iespēlējoties vienā no svarīgākajām dzīves lomā – mammas lomā – Janai ir bijis jāmācās, kā savus mērķus teātrī apvienot ar rūpēm par bērniņu, kas tāpat kā skatītāji pieprasa, lai tu atdod sevi visu.
Ko tas nozīmē aktrisei un radošai personībai kļūt par mammu? Šajā sērijā par sevis atklāšanu no jauna, par trauksmi grūtniecības un pēcdzemdību periodā un par bailēm atpalikt profesionālajā dzīvē Vita sarunāsies ar Mihaila Čehova Rīgas krievu teātra aktrisi Janu Herbstu.
Noderīgas saites:
Kad Solvita bija maza meitene, viņa sapņoja kļūt par arheoloģi, taču tā vietā, lai dotos uz eksotiskām vietām un meklētu dziļi apraktus dārgumus, Solvita dodas tepat pie jaunajām mamiņām, un meklē, kas ir aprakts tur. Nereti tās ir tieši jaunās māmiņas emocijas, kuras vajag ieraudzīt zem biezas nemazgātu drēbju, negulētu nakšu un nepadarītu darbiņu kārtas, un palīdzēt pārgurušajai mammai tās izcelt gaismā.
Šīs sērijas viešņa ir PEP mamma Solvita Stengrēvica–Gravīte. Vita un Solvita sarunāsies par mammas pārgurumu, kas to rada un par sarežģītajām emocijām, kas nereti mammai ne tikai traucē lūgt palīdzību grūtos brīžos, bet arī to pieņemt, kad tā tiek piedāvāta.
Noderīgas saites: