Esmu pārliecināta, ka vecāki saviem bērniem lielākoties grib to labāko. Viņi vēlas palīdzēt bērnam augt un attīstīties par tādu cilvēku, kādu uzskata par veiksmīgu. Viņi grib atbalstīt bērnus arī dažādos grūtu emociju brīžos ar mīlestību, iejūtību un sapratni… Tikai diemžēl ne vienmēr tas izdodas, vai ne?
Iespējams, ka vecākiem nemaz līdz šim nav bijusi iespēja apgūt emociju pašregulēšanas prasmes un viņi neprot tikt ar tām galā veselīgā veidā. Iespējams, reizēm viņiem pietiek enerģijas, lai reaģētu uz bērna emocijām mierīgi, citreiz savukārt tam gluži vienkārši nav spēka. Un tad ir dienas, kad šķiet pilnīgi neiespējami kontrolēt savas dusmu izpausmes, lai kā to gribētos un lai kādas būtu bijušas apņemšanās. Kā lai vēl šādos brīžos palīdz bērnam tikt galā ar viņa dusmām?
Vecāki šādos brīžos mēdz meklēt risinājumus un stratēģijas, kā mainīt bērna uzvedību. Taču, ja šie risinājumi nestrādā, parasti rodas vēl lielāks aizkaitinājums. Kad vecākiem aptrūkstas idejas, viņi nereti mēdz ķerties pie tām pašām metodēm, kādas lietoja viņu vecāki – draud bērnam, kliedz uz bērnu vai viņu vienkārši ignorē.
Šajā brīdī ir ļoti svarīgi sastapties ar savām paša emocijām, pieņemt sava bērna attīstību un atcerēties, ka esat dzīvas būtnes, nevis roboti. Gan tev, gan tavam bērnam nāks par labu, ja paliksi kontaktā ar bērnu un nepiedalīsies cīņā par varu. Kā to izdarīt?
Šeit būs daži piemēri, kas tev praktiski var palīdzēt brīžos, kad tavu bērnu pārņem spēcīgas emocijas:
- Vismaz 10 dziļas ieelpas un izelpas.
- Svaigs gaiss (piem., atver istabā logu).
- Nomazgā rokas ar aukstu ūdeni.
- Izdzer glāzi ūdens.
- Domā par kaut ko skaistu (piem., atvaļinājumu, hobiju).
- Atsauc atmiņā kādus priecīgus brīžus kopā ar savu bērnu.
- Padomā, kāda bija šī diena tavam bērnam – varbūt tajā bija daudz stresa un iespaidu.
- Atrodi kādu nodarbi vai rotaļu, kas jums abiem patīk.
- Pajautā sev: “Vai par šo ir vērts dusmoties?”
- Izglītojies par bērnu attīstību un centies turpmāk uz šādām situācijām skatīties no bērna perspektīvas.
- Jums abiem ir nepieciešams svaigs gaiss – ja iespējams, ejiet ārā. Nomainiet vidi. Vai vismaz istabu. Un centies nomainīt fokusu uz kaut ko citu, tas palīdz mazināt dusmas. Distancējies no šīs situācijas, bet neatstāj bērnu vienu.
- Mazini spriedzi savā ikdienā – dari tikai tos mājasdarbus, kurus nevari atlikt, mazini savas gaidas, maini to, kas tevī rada neapmierinātību. Protams, no sākuma jāsaprot, kas tevī izraisa dusmas, lai zinātu, ko tieši mainīt.
- Atrodi veidus, kā mazināt savu saspringumu – piem., nodarbojies ar sportu vai klausies mūziku. Parūpējies par sevi!
Dziļākai izpratnei par to, kā samazināt bāršanos un līdzīgas dusmu reakcijas bērna audzināšanā, noderīgs var būt mans video kurss “Kā vecākiem ievērot bāršanās diētu”.
Raksta autore Vita Kalniņa.
Pārpublicēt bez Vitas Kalniņas rakstveida piekrišanas aizliegts.