Vai esi domājusi, kā noteikt, vai partnerattiecībās, kurās tu atrodies, valda veselīga vai tomēr destruktīva mīlestība? Parasti destruktīvas attiecības sākas kā romantiskā filmā – partneris tiek idealizēts, apbērts ar komplimentiem, dāvanām un slavēts. Tā rezultātā attiecības izveidojas ātri, vienlaikus diemžēl veidojas arī atkarība no tām.
Kad partneris ir iekarots, sākas vērienīgas mīlestības izpausmes un drīz pēc tam – pazemošana un izmantošana. Nereti šādās attiecībās iestājas posms, kurā upuris mēģina distancēties no pāridarītāja, taču tad pāridarītājs apsola mainīties. Varbūt pat šķiet, ka viņš jau ir mainījies, un tāpēc attiecības tiek turpinātas, līdz viss atkal sagriežas kājām gaisā.
Mūsdienās šādas disfunkcionālas attiecības mēdz saukt par toksiskām. Protams, jebkurās attiecībās var iestāties tāda fāze, kurā viens partneris vairāk dod nekā saņem no otra. Var būt arī attiecību posms, kas pilns ar strīdiem, kas nogurdina un iztukšo abas puses. Tomēr toksiskās attiecībās viens partneris ilgstoši prasa no otra ļoti daudz spēka un enerģijas, kamēr pats nedod neko vai arī ļoti minimāli.
Kāpēc cilvēki vispār nonāk vai atkārtoti nonāk tādās attiecībās, kas viņus padara nelaimīgus, un kāpēc viņi ilgu laiku nevar no tām tikt laukā?
Ikviens var nonākt šādās neveselīgās attiecībās, taču ne visi izvēlas tās turpināt. Piemēram, narcistiski partneri sākumā šķiet ļoti pievilcīgi, taču, kad attiecības pasliktinās un parādās narcistiskā cilvēka destruktīvā uzvedība, emocionāli stabiliem cilvēkiem pietiktu apņēmības tās pārtraukt, tā vietā, lai turpinātu ļaut sevi pazemot. Tāpat arī cilvēkiem ar veselīgu piesaisti parasti ir vajadzīgs ilgāks laiks, lai vispār izveidotu attiecības un pārliecinātos, ka šis partneris ir viņiem piemērots. Viņi spēj arī drošāk pastāvēt par sevi un sargāt savas robežas, lai tas netiek pārkāptas destruktīvā veidā.
Turpretī neveselīgā attiecību modelī bieži ir novērojams, ka viens partneris dominē, bet otrs ir kļuvis no viņa atkarīgs. Šī atkarība ir svarīga, lai otrs varētu dominēt. Bieži sievietes ir tās, kas attiecībās pakļaujas, tomēr tie var būt arī vīrieši. Šī atteikšanās no sevis iet roku rokā ar no attiecībām atkarīgā cilvēka pašapziņas un autonomijas trūkumu. Tas ir nozīmīgs iemesls, kāpēc cietusī puse pat gadiem ilgi pēc smagiem pāridarījumiem nespēj aiziet no šādām attiecībām.
Ja tu nespēj nospraust veselīgas personīgās robežas, tad tādam partnerim, kurš vispār nepieņem citu robežas, ir daudz vieglāk dominēt. Ja partneris neuztver stop signālus, tad viņš arī nepārtrauc savu destruktīvo uzvedību. Tas, ka tu nespēj nospraust robežas un sevi aizsargāt, visticamāk, nāk jau no tavas bērnības. Iespējams, viens no taviem vecākiem bija narcistisks.
Tomēr ir vēl kāda cilvēku grupa, kuri nespēj pārtraukt attiecības ar narcistisku cilvēku – jo vairāk cilvēks ir emocionāli izsalcis un alkst pēc citu cilvēku atzinības, jo vairāk viņu vilina komplimenti un aplidošana, ko var piedzīvot attiecību sākumā. Vēlāk liekas, ka ir jāpaliek šajās attiecībās, jo ir bail palikt vienai, un šķiet, ka labāk tomēr vismaz šāds partneris nekā nekāds.
Protams, katrs pāris ir atšķirīgs, tomēr visus neveselīgus pārus vieno tas, ka viņi nekad nav vienlīdzīgi, viens vienmēr ir augstāk par otru. Šādās neveselīgās savienībās abi partneri ir mācījušies no disfunkcionālu attiecību piemēriem, ko parasti ir redzējuši jau savās izcelsmes ģimenēs.
Kā zināt, kad ir laiks pātraukt attiecības? Kā zināt, vai manas attiecības ir toksiskas?
Ja jau pašā attiecību sākumā tu jūties maza un nevērtīga vai jau sākumā tevī parādās bailes no šī cilvēka, tātad ar šīm attiecībām kaut kas nav kārtībā. Lai varētu pārtraukt šādu sāpīgu savienību, ir nepieciešams nonākt kontaktā ar savām pašas, bieži vien apspiestajām, emocijām un atkal sākt uzticēties sev pašai.
Tāpat tev noderētu pārskatīt un censties izprast to, kā tu pati veido piesaistes attiecības. Ja iepazīsi labāk pati sevi, varēsi izkāpt no šīs neveiksmīgo attiecību sērijas.
Te būs vēl kādas pazīmes, pēc kurām vari noteikt, vai gadījumā neesi toksiskās attiecībās:
- Kritika un pazemošana – aizskaroši joki par partnera trūkumiem, ciniski komentāri un apvainojumi. Daļai cilvēku tas neliekas nemaz tik dramatiski, taču tā rezultātā komunikācija pāra starpā nenotiek vienā līmenī un tajā trūkst cieņas. Arī dubultie vēstījumi ir zīme, ka partneris vēlas dominēt šajās attiecībās. Tāpat mulsinoši komplimenti kā “esmu pārsteigts, ka tu tiec galā ar tik sarežģītu uzdevumu”. Ja atpazīsti šeit sevi un savu partneri, tev var palīdzēt tas, ka mācies sevi iekšēji stiprināt, saki sev – “ar mani viss ir kārtībā” un “es esmu vērtīga”.
- Kontrolējoša attieksme – iespējams, tavs partneris skatās, ko tu dari savā mobilajā telefonā, viņš vēlas pārraudzīt, kas notiek tavā bankas kontā vai ierobežo, ar ko tu drīksti komunicēt. Varbūt viņš neuzkrītoši uzmet aci, ar ko tu saraksties WhatsApp čatā. Aiz tā visa var slēpties bailes otru pazaudēt, greizsirdības uzplaiksnījumi vai arī pārmērīga vēlme pēc drošības. No psiholoģijas skatupunkta šeit ir runa par dominanci un varas sadalījumu attiecībās. Ja attiecības ir veselīgas, tad tajās valda uzticēšanās, nevis neuzticība.
- Empātijas un atbalsta trūkums – partneris neinteresējas par otra vajadzībām, neatbalsta viņu krīzēs, tā vietā izmanto tās, lai otru tikai vēl vairāk noniecinātu. Ja tavs partneris īpaši neizrāda rūpes par tevi un viņam interesē tikai paša labklājība, tad jūsu attiecībās ir neveselīgas iezīmes. Īpaši narcistiskiem partneriem trūkst empātijas un iejūtības. Viņi izmanto iejūtību tikai tad, kad vēlas ar otru manipulēt.
- Realitātes sagrozīšana – partneris, sagrozot viņa uztveri, vēlas panākt to, ka otrs domā, ka ar viņu kaut kas nav kārtībā, ka viņš ir jucis. Tādā veidā partneris manipulē un cenšas sagrozīt otra realitāti. Mērķis šādai rīcībai ir iegūt varu, apzināti mulsinot otru, lai viņš pārstāj sev uzticēties.
- Izteikti impulsīva uzvedība – dusmu izvirdumi un garastāvokļa svārstības, ko izraisa nieki, rada partnerattiecībās tādu ikdienu, kurā partneris ilgstoši staigā kā uz pirkstgaliem, lai tikai atkal neizraisītu kārtējo dusmu izvirdumu un neizprovocētu strīdu. Tas izraisa hronisku paaugstināta stresa stāvokli. Īpaši jau attiecību sākumā būtu jāpievērš uzmanība šādiem pēkšņiem izvirdumiem un jāuztver tie nopietni, kā brīdinājuma zīme.
Ieskaties lekcijā “Toksiskas attiecības”
Lekcijā uzzināsi:
→ kā atpazīt “toksiskas” attiecības,
→ kas notiek “toksiskā” cilvēka psihē,
→ kādas tipiskas manipulācijas izmanto toksiskais cilvēks, toksisku attiecību musturi,
→ kāpēc iekrītam šādās attiecībās,
→ kā pasargāt sevi no toksiskām attiecībām?
Iegādājies un atbalsti sevi ceļā uz mīlošām, iejūtīgām un patiesām attiecībām Tavā dzīvē! Lekcija sastāv no video (1.5h) un PDF darba lapām.
Raksta autore Vita Kalniņa.
Pārpublicēt bez Vitas Kalniņas rakstveida piekrišanas aizliegts.