Jāatzīst, ka īpaši mūsdienās vecāki brīnās, cik ātri mazais bērniņš ir kļuvis par neērtu un sarežģītu pusaudzi. Iespējams, pārsteigums tas ir arī tāpēc, ka, domājot par pusaudzi, bieži acu priekšā ir tāds 14-15 gadīgs jaunietis, tomēr tai posmā ir jau bērns no 9 gadu vecuma.
Kā sagatavoties tam? Un kā nesabojāt visu jau pašā sākumā? Ja tev rūp attiecības ar tavu pusaudzi, tad centies ievērot šo:
- Sarunās ar viņu izvairies no interpretācijām. Nepiešķir kādu savu izdomātu nozīmi viņa darbībām. Tā vietā klausies, jautā, interesējies un dzirdi, kas tev tiek atbildēts.
- Izvairies no stereotipizēšanas. Nepiedēvē kādas domas vai darbības savam bērnam, kuras, tavuprāt, būtu tipiskas citiem pusaudžiem.
- Nekrīti panikā. Lai kas notiek un lai ko tu dzirdi vai uzzini, saglabā iekšēju mieru un uzticēšanos. Ja nesanāk, trenē šādas prasmes.
- Nekad neizmanto pret savu pusaudzi mērķtiecīgu klusēšanu un ignorēšanu. Arī tad, ja tev liekas, ka tā “viņam kaut kas jāsaprot”. Viņš sapratīs tikai to, ka manipulācija un vardarbība ir veids, kā tiek risināti konflikti.
- Nekad nekritizē savu pusaudzi citu cilvēku klātbūtnē. To, kas tev nepatīk, pārrunā ar viņu tikai divatā.
Vecāki ir paraugs pusaudzim arī tajā, kā veiksmīgi risināt konfliktus. Šiem risinājumiem būtu jābūt:
- Bez sodiem.
- Ar cieņpilnu ieklausīšanos vienam otrā.
- Katrs drīkst izteikt savus argumentus.
- Kopīgi tiek meklēti kompromisi, kas nozīmē, ka katra iesaistītā puse no kaut kā atsakās un kaut ko iegūst.
- Reizēm risinājumi tiek meklēti vairākas dienas.
- Ja iesaistītie kļūst pārāk emocionāli, tiek paņemta pauze, lai atgrieztos pie sarunas tad, kad emocijas norimušas.
Vai tev izdevās ko tādu iemācīties no saviem vecākiem, kad biji pusaudzis? Ja šobrīd audzini pusaudzi, kas tev izdodas no šīm konfliktu risināšanas prasmēm?
Ja vēlies uzzināt vairāk, kā saglabāt labas attiecības ar savu bērnu arī pusaudžu vecumā, tev noderēs mans video lekciju kurss “Augt kopā ar pusaudzi”.
Raksta autore Vita Kalniņa.
Pārpublicēt bez Vitas Kalniņas rakstveida piekrišanas aizliegts.