Kā īstenot savus nodomus?

Noteikti esi piedzīvojis, cik grūti ir izpildīt kādu apņemšanos, lai cik nozīmīga tā šķistu – atmest kādu kaitīgo ieradumu, regulāri sportot vai mazāk laika pavadīt, skrollojot telefonu. Kāpēc nestrādā pat vislabākie nodomi?

Apmēram pusi nomoda laika mēs sastopamies ar kārdinājumiem, kas sola tūlītēju apmierinājumu. Lai izdotos īstenot savu apņemšanos, tev nemitīgi ir jāstājas tiem pretī, un tas prasa daudz iekšējā spēka.

Ja jau bērnībā (no 3 gadiem) mācāmies kontrolēt savus impulsus, tad pieaugot mums, visticamāk, būs veselīgāki ieradumi, nebūs tik lielas problēmas ar atkarībām, labāk veiksies karjerā un mēs veiksmīgāk pārvarēsim grūtības.

Ja bērnībā tev nebija iespējas mācīties sevi disciplinēt, te būs daži ieteikumi:

  • Izvairies no kārdinājuma objekta (piem., noliec to vietā, kur grūti piekļūt klāt).
  • Izdomā loģisku pamatojumu un faktus, kāpēc tev to nevajag.
  • Radi pats savu pozitīvo kārdinājumu – apzināti domā vairāk par to, kas ir veselīgs un atstāj uz tevi labu ietekmi. Ar laiku tas nostiprināsies tavā prātā.
  • Lieto fantāziju – ja domās sasaistīsi savu kārdinājuma objektu ar kaut ko negatīvu, būs vieglāk no tā atteikties.
  • Atvairi kārdinājumu domās, pirms tas iespiedies fantāzijā. Šis gan jādara uzreiz, citādāk tas radīs pretēju efektu.
  • Pieņem savu kārdinājumu – ja nesanāk atvairīt kārdinājumu domās, vingrinies apzinātībā. Pieņem to, kas tevi kārdina, bet neidentificējies ar to. Tā tu nekļūsi par upuri, bet gan par vērotāju, un tev būs vieglāk tam stāties pretī.
  • Saki skaļi “es to nedarīšu!” – lai gan tev kaut ko ļoti gribas, bet pieliec visas pūles, lai izvēlētos labāku alternatīvu.

Ja šis viss liekas neiespējami, pievērsies savām vajadzībām un to apmierināšanai. Bieži kaitīgie ieradumi rodas, ja mēģinām kompensēt kādas citas vajadzības. Reizēm šīs vajadzības vairs nejūtam, neapzināmies vai neticam, ka esam pelnījuši tās apmierināt. Tāpēc ir jārok dziļāk.


Raksta autore Vita Kalniņa.

Pārpublicēt bez Vitas Kalniņas rakstveida piekrišanas aizliegts.

Leave a comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *