Mums ir jāmācās risināt konfliktus, nevis no tiem izvairīties

Saglabājot mieru, izvairoties no konfliktiem ar citiem, nozīmē sākt karu pašam ar sevi.

Vai zini kādu, kam patīk skaļi strīdi? Cik tādu ir tavā apkārtnē? Parasti daudz labprātāk izvēlamies mieru un harmoniju. Iespējams, šī iemesla dēļ izvairāmies no situācijām, kas potenciāli var novest līdz konfliktam.

Taču, ja ārēji tev pat sanāk saglabāt mieru, iekšēji kaut kas var tik spēcīgi sākt “vārīties” un mutuļot, ka tas kļūst par cita veida apgrūtinājumu. Ilgtermiņā tas var radīt graujošas sekas tavai emocionālajai un fiziskajai veselībai.

Sākotnēji var šķist, ka tevī iekšēji notiekošie procesi mieram netraucē, bet realitātē tavas dusmas tikai pieņemas spēkā, sākot arvien vairāk ietekmēt attiecības ar citiem un, protams, arī tavu labsajūtu. Diemžēl tik bieži tieši tas, ka viens otram izvairāmies teikt lietas, kas varētu šķist nepatīkamas, iznīcina daudzas attiecības.

Ja pastāvīgi izvairāmies no strīdiem, īstenībā “mīļā miera labad” atsakāmies no savām vajadzībām un to piepildīšanas.

Protams, bieži vien tajā visā ir iesaistīta arī otra puse, kas varbūt ļoti jūtīgi uztver to, ka atklāti tiek izteikta kritika. Reizēm saasinātas reakcijas var būt par to vien, ka tikai pastāsti par savām vēlmēm vai par to, ar ko neesi apmierināts. Ja tā notiek, tas var radīt divtik lielas bailes būt atklātam un stāstīt otram par savām izjūtām.

Interesanti, ka arī šādā gadījumā tā ir tikai stratēģija, ko otrs cilvēks ir izvēlējies, lai izvairītos no konflikta. Arī viņš vēlas saglabāt mieru un harmoniju, ātri cenšoties tevi apklusināt, mainot tēmu, piedāvājot ātrus risinājumus, kas tev nemaz neder, vai izliekoties, ka klausās, taču realitātē nemaz neiedziļinoties.

Svarīgi apzināties – ja vienmēr izvairīsies no strīdiem, ar laiku tev būs grūtāk tajos būt un tos veiksmīgi atrisināt. Tas nenozīmē, ka visiem konfliktiem ir jākļūst skaļiem, ir iespējams tos risināt mierīgi un tomēr pārliecināti un noteikti.

Ja esi atvērts pret otru un vēli viņam labāko, esi gatavs uzklausīt un vienlaikus arī tikt sadzirdēts, tad ir vieglāk atrisināt domstarpības un pasaule tajās nesagrūst.


Raksta autore Vita Kalniņa.

Pārpublicēt bez Vitas Kalniņas rakstveida piekrišanas aizliegts.

Leave a comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *