Daudzi, kas strādā ar sevi un vēlas uzlabot attiecības, secina – lai tas izdotos, ir jābūt gatavam kļūt ievainojamam.
Bailes no atraidījuma un nevēlēšanās piedzīvot kaunu ir iemesls, kāpēc izvēlamies sevi sargāt, izmantojot dažādas aizsardzības stratēģijas:
- Perfekcionisms. Iespējams, tu lepojies, ka esi perfekcionists, bet īstenībā tas strādā pret tevi, jo liek dzīties pēc nesasniedzama rezultāta, kas ilgtermiņā iztukšo. Ja ilgstoši nopūlies, bet piedzīvo neveiksmi, secini, ka neesi pietiekami labs un ir jācenšas vēl vairāk. Tu centies slēpt savas vājības un izvairies no kritikas, jo domā, ka, radot veiksmīgu ārējo tēlu, neviens neieraudzīs tavu patieso būtību, par kuru neesi īpaši augstās domās.
- Emocionāla nejūtība. Ja jūties vientuļš un tici, ka neesi pelnījis tuvas attiecības, tev noteikti sāp. Iespējams, centies sāpes apspiest, sākot ar kaut ko pārmērīgi nodarboties – tas var mazināt ilgas pēc attiecībām, bet tā mazinās arī spēja būt iejūtīgam un pieķerties. Apslāpējot nepatīkamās emocijas, tu apslāpē arī patīkamās.
- Cinisms, kritika, personīgi uzbrukumi, dzēlīgs humors un nepamatoti apgalvojumi liecina par to, ka izvairies no tuvības un ievainojamības. Tā tu nodari pāri tiem, kuri atļaujas būt ievainojami, jo viņu uzdrīkstēšanās liek tev sajust bailes un kaunu.
- Pāridarītājs un upuris. Tu domā, ka pasaule sastāv no divu veidu cilvēkiem – upuriem, kurus viegli izmantot, un pāridarītājiem, kuri baidās kļūt par upuriem. Tāpēc tu centies saglabāt kontroli un varu savās rokās, lai neviens tev nenodara pāri.
- Pārmērīga atvērtība. Ievainojamību arī var izmantot kā stratēģiju, lai ātri panāktu tuvību. Ja esi pārāk atklāts un dalies ar pārāk personīgu informāciju, vari panākt pretējo – otrs distancēsies un noslēgsies, un tas tevī tikai pastiprinās kauna un atraidījuma sajūtu.
Lai piedzīvotu tuvību un drosmi atvērties citiem, ir regulāri sevi jāvēro un jāiedrošina:
Es baidos, bet esmu piedzīvojis šādas emocijas arī iepriekš, un tām, visticamāk, nav nekādas saistības ar citiem.
Pirms rīkojies, iepauzē – ieskaties sevī un pārbaudi, vai tik ar tevi nerunā bailes un kauns!
Raksta autore Vita Kalniņa.
Pārpublicēt bez Vitas Kalniņas rakstveida piekrišanas aizliegts.