Jebkurš neparedzams notikums var pilnībā mainīt visu mūsu dzīvi. Arī mazuļa dzimšana var būt šāds notikums, tomēr mūsdienās tas ir arvien labāk plānojams un paredzams.
Tiek uzskatīts, ka pirmā bērna piedzimšana izraisa tā saukto “normālo attīstības krīzi” – citiem vārdiem sakot, notikumu, kas tiek gaidīts un tā sekas ir diezgan prognozējamas, tomēr tas pamatīgi maina pāra dzīvi.
Tas, cik veiksmīgi abi partneri piedzīvo pārejas posmu uz vecāku lomu, ir atkarīgs no dažādiem faktoriem.
- Finansiālā drošība – Patiesībā daudzas ģimenes diemžēl dzīvo zem nabadzības sliekšņa, un bailes no ģimenes dibināšanas finansiālajām sekām ir patiesas. Tas ietver arī jautājumu par mājokļa situāciju.
- Sociālais atbalsts – Ja tuvumā ir pieejams ģimenes atbalsts – vecvecāki, brālis, māsa, citi radi, lēmums ir vieglāks nekā tad, ja jaunie vecāki ir vieni un tālu no pārējiem tuviniekiem.
- Mūsu pašu dzīvesstāsts – Ko es piedzīvoju bērnībā? Vai nēsāju sev līdzi nepārstrādātu traumu? Kāds ir mans temperaments un kā darbojas mana nervu sistēma (vai viegli uztraucos, raizējos)? Kāda ir mana partnera pieredze?
- Mazulis – Vai mazulis ir vesels? Kāds ir mazuļa temperaments? Kāda ir mazuļa grūtniecības un dzimšanas pieredze?
Var novērot atšķirības tajā, ka daži pāri ar šo posmu tiek galā bez īpašas piepūles, bet citiem tas ir grūtāk. Labā ziņa ir tā, ka krīze nav mūžīga, un pastāv veidi, kā to labāk pārvarēt.
Cilvēkam parasti palīdz citu cilvēku atbalsts. Tās var būt sarunas ar draugiem un ģimeni vai profesionāla palīdzība.
Ja tēma “Mammas un toksiskas attiecības” ir aktuāla arī Tev, pievienojies Laimīgo Mammu Skolā!
Raksta autore Vita Kalniņa.
Pārpublicēt bez Vitas Kalniņas rakstveida piekrišanas aizliegts.