7 pazīmes, ka Tava dzīve paiet “izdzīvošanas režīmā”

Ilgstoša stresa, baiļu vai hroniskas paaugstinātas slodzes rezultātā iespējams nonākt fizioloģiskā stāvoklī, kam raksturīgs pārāk augsts vērīgums un sasprindzinājums. Tas veidojas, lai mēs labāk spētu tikt galā ar potenciālām briesmām.

Dažas pazīmes un simptomi, kas var norādīt uz to, ka Tu atrodies šādā “izdzīvošanas režīmā”:

  1. Grūtības atslābināties pat mierīgā brīdī Tavi muskuļi ir saspringti, Tu jūties satraukti vai arī izjūti vainu vai kaunu, ja neko šai laikā nedari.
  2. Pastāvīga raizēšanās – Tavas domas nemitīgi raisās ap potenciālām briesmām. Tu satraucies par nākotni, kā arī esi pastiprināti modra, lai laikus pamanītu iespējamas briesmas. Piemēram: “Vai es vakar kaut ko ne tā pateicu? Vai mans partneris mani vēl mīl?”
  3. Grūtības koncentrēties, aizmiršanās citā realitātē – Tu vari stundām ilgi skrollēt telefonu vai skatīties seriālus. Tev ir grūti koncentrēties uz sarunām vai darāmajiem darbiem, jo iekšēji (neapzināti) esi pārāk fokusējusies uz potenciālām briesmām.
  4. Grūtības ar miegu – var parādīties miega traucējumi, kā bezmiegs vai murgi, jo negatīvās domas un bailes traucē naktsmieram. Tā rezultātā Tu pastāvīgi jūties nogurusi, paliec ilgi nomodā vai arī jūties nogurusi jau uzreiz pēc pamošanās.
  5. Fiziski simptomi – arī Tavs ķermenis var reaģēt uz šādu hronisku spriedzi, kas var izraisīt tādas ķermeniskas izpausmes kā izmaiņas sirdsdarbībā, pastiprināta svīšana, problēmas ar kuņģa un zarnu traktu, spēku izsīkumu vai galvassāpes.
  6. Sociāla izolēšanās – dzīvošana šādā “izdzīvošanas režīmā” var novest pie tā, ka Tu distancējies no citiem un izvairies no socializēšanās. 
  7. Pārmērīga disfunkcionālu mehānismu izmantošana – dzīvojot šādā saspringumā, iespējams atgriezties vai pievērsties neveselīgiem kompensācijas mehānismiem, piemēram, alkoholam, narkotikām, toksiskām attiecībām. Raksturīgas arī atkarības no iepirkšanās vai sociālajiem tīkliem.

Ceļš, kas ved no šāda saspringuma laukā, ir ceļš pie sevis. Sevis sajušana, apzināšana, attiecību ar sevi uzlabošana.

Šo ceļu aicinu uzsākt iet kopā ar mani un citām “Iemīli sevi!” kursa dalībniecēm! Pievienojies jau tagad un sākam 18. martā!

Tags from the story
,
Leave a comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *