Tavs bērns nepārbauda robežas

Lai gan šogad svinam daudz šaurākā lokā un daudzās ģimenēs šie ir mierīgi svētki, daudzviet mājās tāpat notiek rosība – tiek domāts par dāvanām, ko garšīgu pagatavot ēst, varbūt vēl jāizdomā aktivitātes ģimenei, lai kopā pavadītais laiks būtu interesantāks. Tāpat tiek sarūpēti pārsteigumi un iepriecinājumi, īpaši cerot, ka bērniem šie svētki būs priecīgi, neskatoties uz visu to, no kā pašlaik nākas atteikties.

Kā jau parasti svētkos, bērni daudzās ģimenēs ir satraukti. Brīžiem dažādas emocijas viņus pārņem tik ļoti, ka ir grūti atkal nomierināties. Bērni, protams, jūt arī to nemieru, pārgurumu, apnikumu no šīs savādās situācijas, iespējams, pat bailes, ko sevī nes pieaugušie. Mazie, kas paši jau savās emocijās ievilkti, līdzās pieaugušajiem, kam neklājas mierīgāk, kļūst kā tādi “uzvilkti vilciņi”. Iegriezušies savu emociju virpulī, viņi ik pa laikam uzsprāgst konfliktos ar brāļiem, māsām, un, protams, tā vai citādi tas atkal atduras pie vecākiem. 
 
Iespējams, apkārtējie tev ir teikuši, ka ar šādu rīcību bērni tikai pārbauda tavas robežas un tevi tādējādi provocē. Varbūt tu pat tam esi noticējis, tāpēc tev šķiet, ka tev ir viņi “jāsaņem stingrāk” un jāierobežo, lai atjaunotu mieru mājās.
 
Ja arī tu tā uzskati, tad vēlos tevi iedrošināt un nomierināt – tavs bērns nepārbauda tavas robežas, viņš tikai meklē kontaktu un saikni ar tevi, lai tuvībā ar saviem vecākiem viņš spētu atkal līdzsvarot savas emocijas, ja tās kļuvušas pārāk intensīvas. Pavisam mazie ir atkarīgi no tavas fiziskās un emocionālās klātbūtnes arī nelielu emociju gadījumā. Drusku lielākie jau spēj ar kaut ko tikt galā paši, tomēr lielajās emocijās joprojām viņi meklē tavu palīdzību. 

Tavs bērns nepārbauda robežas. Viņš meklē tuvību ar tevi, lai spētu atkal līdzsvarot savas emocijas.

Protams, tas ir grūti izdarāms darbs, ja pats esi uzvilkts un dusmīgs, tāpēc vispirms iesaku uz mirkli apstāties, ieklausīties, kas notiek tevī pašā, atrast sevī kādu miera un līdzsvara punktu, kurā balstīties, lai tikai tādā stāvoklī runātu ar bērnu par notiekošo.

Atceries, ka svarīgākas par mieru un klusumu vienmēr ir labas un tuvas attiecības. Atjauno tās pats ar sevi. Sniedz tās savam bērnam. 


Raksta autore Vita Kalniņa.

Pārpublicēt bez Vitas Kalniņas rakstveida piekrišanas aizliegts.

Leave a comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *