Bērns atkal neklausa?

Bērns atkal neklausa? Tu jautā sev – ko darīt? Vispirms pajautā sev: “Ko es gaidu no sevis kā no mammas vai tēta? Ko es gaidu no sava bērna? Kādam viņam ir jābūt un kādam jākļūst nākotnē?”

Ja tev šķiet, ka bērns tevi atkal neklausa, sāc ar to, ka notici – ja vēlies uzaudzināt iekšēji drošu un pašpaļāvīgu bērnu, viņam nav jābūt “paklausīgam”. Bērnam nav arī jāaug pēc viena konkrēta modeļa un jābūt tādam, kādu vecāki vai sabiedrība vēlas viņu redzēt. Bērnam ir jājūtas droši un labi savā ģimenē, sajūtot vecāku mīlestību un pieņemšanu dažādās viņa izpausmēs.

Vecāki mēdz apgalvot, ka ir izmēģinājuši dažādas metodes, lai bērns klausītu, bet nekas nestrādā. Vai tiešām vienīgā iespēja ir pielietot spēku, lai bērns iztīrītu zobus, saģērbtos, vai dotos mājup pēc pastaigas?

Jā, ir iespējams bērnam aizliegt vai atļaut to, ko viņš ļoti vēlas, ir iespējams viņu turēt ar varu (vismaz, kamēr viņš nav fiziski pāraudzis savus vecākus un kļuvis spēcīgāks par viņiem). Ir iespējams uz viņu dusmās kliegt un likt viņam bailēs pakļauties. Bet tas iztukšo – vecākus, bērnu un attiecības. Daudzi vecāki jūtas nelaimīgi, ja nākas pielietot metodes, kas balstās uz varas demonstrēšanu, un prasa pēc labākām alternatīvām.

Patiesībā liela daļa vecāku vēlas izturēties mīļi un cieņpilni pret savu bērnu. Daudziem tas arī tīri labi padodas, līdz situācijai, kurā tiek piedzīvotas bailes. Vecāki baidās, ka bērnam sabojāsies zobi, ja viņš tos kārtīgi netīrīs. Vai, ka viņš saslims, ja neuzvilks cimdus. Vai, ka bērns izskries uz ielas vai savainosies. Un tās ir ļoti saprotamas bailes.

Loģiski, ka neļausim bērnam darīt ko tādu, kur viņam draud briesmas. Bet vai visās situācijās ar viņu tiešām var notikt kas tik slikts? Varbūt man kā vecākam ir jāstrādā ar savām bailēm un gaidām?

Pārmaiņu sākums ir tajā, ka pilnībā apzināmies, kas un kā notiek šobrīd un kādus rezultātus tas sniedz. Vai tie ir saskaņā ar to, ko vēlos? Pajautā sev – ko es sagaidu no sevis un sava bērna? Kādu es iztēlojos sevi kā vecāku?

 


Raksta autore Vita Kalniņa.

Pārpublicēt bez Vitas Kalniņas rakstveida piekrišanas aizliegts.

Leave a comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *