Ko darīt, ja bērna uzvedība publiskā vietā izraisa Tev stresu?

Kad bērna uzvedība sabiedriskā vietā neatbilst kādām “normām”, vecākiem bieži tas sagādā lielu stresu. Nav viegli tikt galā ar bērna emocijām jau pašam, kur nu vēl izturēt tās emocijas, kas rodas, jūtot dzelošos apkārtējo skatienus vai vēl trakāk – dzirdot nosodošus komentārus.

Kad bērns vienkārši apsēžas uz ietves un negrib iet tālāk, veikalā skaļi raud, jo grib, lai vecāki viņam nopērk saldumus vai tieši to mantiņu, ko viņš ir noskatījis, apsaukā savus vecākus, jo nav ar kaut ko apmierināts… Grūti, vai ne?

Citreiz paveicas un apkārtējo skatieni pauž sapratni – “eh, šitais ir tik pazīstami!” vai “vai varu palīdzēt jums sakrāmēt iepirkumus, lai varat parūpēties par savu bērnu?”. Tomēr diemžēl lielākoties apkārtējie izrāda neizpratni un pat nosodījumu. Vecāki to bieži izjūt kā papildus spiedienu un mēdz ātrumā reaģēt tā, kā nemaz negribētu. 

Ko tu vari darīt šādos brīžos:

  • Vispirms tev vajadzētu norobežoties no tā, ko apkārtējie saka vai dara, koncentrējoties pilnībā uz sevi un savu bērnu.
  • Atgādini sev, ka tas ir tikai bērns un bērni tā dara. Šis ir tavs mīļais bērns, kuram arī mēdz uznākt grūtāki brīži.
  • Šī situācija ir tikai viena daļa no jūsu ikdienas, un tā neko nepasaka par jums kā ģimeni. Tā neliek apšaubīt to, cik kompetents tu kā vecāks esi vai kādas ir jūsu savstarpējās attiecības.
  • Pāri visam atceries, ka tev nav jāsteidzas. Ja tā nav bīstama situācija un netiek apdraudēts neviens cits cilvēks, dzīvnieks vai kāda lieta, tad dod sev laiku, lai tu varētu adekvāti reaģēt. Tev nav uzreiz jāiejaucas un jārīkojas. Dod sev laiku, lai nomierinātos, un tikai tad rīkojies. Vai arī nogaidi, līdz bērna emociju vētra mazliet pierimst. Tas notiks, tikai arī viņam vajag mazliet laika.

Raksta autore Vita Kalniņa.

Pārpublicēt bez Vitas Kalniņas rakstveida piekrišanas aizliegts.

Leave a comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *