Katrā pieaugušajā mīt kāds iekšējais bērns, nereti pat vairāki, un daži no tiem ir ļoti sāpināti. Kad iekšējais bērns satiek reālo bērnu, vecās sāpes mēdz atmosties un apgrūtināt attiecības ne tikai ar bērnu, bet arī ar partneri.
Esmu pārliecināta, ka ir vērts nemeklēt tukšas instrukcijas bērnu audzināšanā, bet gan dziļāk ieskatīties sevī, tādējādi mainot arī savas attiecības ar bērnu.
Piedzīvojot šīs 7 bērnības pieredzes, bieži pieaugušo vecumā ir grūti veidot tuvas attiecības, tai skaitā veselīgas piesaistes attiecības ar savu bērnu
- Vardarbība – emocionāla, seksuāla vai fiziska vardarbība ģimenē.
- Zaudējumi – piemēram, vecāku šķiršanās gadījumā vai zaudējot tuvu cilvēku (kāds no vecākiem, brālis vai māsa, tuvs draugs, cits tuvinieks, ar kuru bija ciešas attiecības).
- Saslimšanas – fiziskas un/vai mentālas saslimšanas vienam vai abiem vecākiem, ilgstoša uzturēšanās slimnīcā kā bērnam, kur nebija iespējama vecāku vai citu piesaistes personu klātbūtne.
- Pamešana novārtā – emocionāla vai fiziska pamešana novārtā, nepietiekami nodrošinot bērna vajadzību apmierināšanu, noraidīšana vai atteikšanās no bērna aprūpes un audzināšanas.
- Vecumam neatbilstoša atbildības uzlikšana – pārāk ātri jāuzņemas atbildība, piemēram, par jaunākiem brāļiem un māsām, slimo māti vai tēvu alkoholiķi.
- Noraidījums – jau agrīni neplānotas un nevēlamas grūtniecības gadījumā, vēlāk pastāvīga bērna kritizēšana, salīdzināšana ar citiem, augstu un pat nepiepildāmu sasniegumu pieprasīšana.
- Bieža aprūpes personu maiņa – vecāku partnerattiecībās, vecākiem mainot savus partnerus, mainot auklītes, bērnudārzus, skolas, biežas pārvākšanās gadījumi uz jaunu dzīvesvietu.
Raksta autore Vita Kalniņa.
Pārpublicēt bez Vitas Kalniņas rakstveida piekrišanas aizliegts.