Kāpēc man viss jādara vienai?

  • Kāpēc man viss jādara vienai?
  • Kāpēc mans partneris man nepalīdz?
  • Kāpēc pārējie ģimenē dara tikai to, ko es saku priekšā?
  • Kāpēc es kā mamma mūždien uzņemos par visu atbildību?

Ja šie jautājumi attiecas arī uz tevi, ir vērts paskatīties, protams, vispirms uz sevi pašu “no malas”. Ir tik grūti sadarboties ar kādu, kurš visu vienmēr zina labāk un pareizāk. Darīt kaut ko, ieguldīt sevi, zinot, ka tas tāpat netiks akceptēts par labu esam, ka tas tiks kritizēts un pat pārdarīts, tas nepavisam nav patīkami. Varbūt esi redzējusi, kā tas izskatās, kad kāds dusmīgi dara lietas, tai pat laikā neļaujot nevienam tās pārņemt vai iesaistīties? Vai arī stāv aiz muguras un visu komentē, ko tu dari, tādējādi, padarot šo visu par mocībām?

Tāpat nav patīkami izrādīt iniciatīvu, ja jau iepriekš paredzi, ka otra galvā ir atšķirīgi priekšstati un idejas par tavām un tavējās tiks noraidītas. Tad drošāk ir nogaidīt, lai otrs izdara pats, burkšķēdams, kāpēc neviens nepalīdz, tomēr vismaz laiks un enerģija nav izšķiesti vējā. Jo slikti taču ir abos gadījumos.

Vēl, protams, ir vērts paskatīties uz to, kā tas notiek tava partnera ģimenē. Kurš uzņemas atbildību un iniciatīvu vai tomēr tā tiek pārī dalīta? Skaidrs, ka arī tavā ģimenē apgūtajam ir nozīme. Tomēr ne vienmēr atdarināšana notiek pēc principa “vīriešu” un “sieviešu” uzvedība ģimenē. Reizēm esam bijuši spiesti jau agri bērnībā kļūt atbildīgi par savām māsām un brāļiem, citreiz arī pat par saviem vecākiem. Šī attieksme un uzvedība pašsaprotami tiek turpināta arī vēlāk, ignorējot jaunas iespējas savā paša ģimenē.

Es bieži saviem klientiem skaidroju – ja gribi, lai kāds pārņem rūpes un atbildību par kaut ko, tev ir jāatdod arī kontrole. Ir jāspēj uzticēties, citādi tas nedarbosies, taču ceļā stājas bailes. Tāpēc var būt arī tā, ka tu piepildi savu vajadzību pēc drošības ar to, ka uzņemies atbildību par visu. Tādā gadījumā tev varētu palīdzēt jau tas, ka šo apzinies.

Kā ir ar atbildības sadalījumu tavā ģimenē? Kā tas tāds ir veidojies?


Raksta autore Vita Kalniņa.

Pārpublicēt bez Vitas Kalniņas rakstveida piekrišanas aizliegts.

Leave a comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *