Iedomājies, ka Tavs partneris vai kolēģis izdara kaut ko tādu, kas Tev patiešām nepatīk. Kaut ko tādu, kas pārkāpj Tavas robežas vai neatbilst Taviem priekšstatiem par to, kas ir labi un kas nē.
Tas ietekmē Tevi personīgi, un Tu jūties tā, ka Tev uzbrūk, dara pāri, pazemo vai izmanto. Visdabiskākais veids, kā to risināt, būtu izrunāt ar otru, kā Tu ar to jūties.
Tas varētu izklausīties aptuveni tā: “Tas, ko tu tikko teici/darīji, man nepatika. Tas mani sāpināja, un es jutos pazemota. Es vēlētos, lai turpmāk tu pret mani izturētos šādi… (Ievieto to, kas atbilst tavai situācijai.)”
Tomēr daudziem ir grūti skaidri formulēt un izteikt savas jūtas saistībā ar otra izturēšanos, kā arī definēt, kādu attieksmi vai uzvedību vēlētos piedzīvot tā vietā.
Iespējamais veids, kā daudzi risina šādas situācijas, ir īslaicīga kontakta pārtraukšana – aiziešana prom, klusēšana, izvairīšanās, formāla kontakta uzturēšana. Iespējams arī, ka attiecības tiek pārtrauktas uz visiem laikiem.
Tu jūties aizskarta, tāpēc atkāpies un nerunā par to, kas ar Tevi notiek. Tas, ko Tu, iespējams, izdzīvo šajos gadījumos, ir iemācīta izvairīšanās uzvedība. Tā rodas, kad dabiskā vēlme pēc piesaistes un tuvības atkārtoti netiek piepildīta.
Bērns, kurš jūtas droši kopā ar saviem vecākiem, apšaubīs, kad viņu vecāki uzvedas tā, kā nešķiet pareizi.
Bērns, kurš atkārtoti tiek noniecināts, sodīts vai kuram tiek aizrādīts par neērtu jautājumu uzdošanu uzdošanu un savu domu izteikšanu, turpmāk iemācīsies no tā izvairīties.
Ja esam pieredzējuši, ka nedrīkstam teikt, kas mums der un kas nē, tad mēs iemācāmies no tā izvairīties. Tā vietā izvēlamies uzvedību, kas palīdz novērst iespējamo konfliktu, no kura mēs tik ļoti baidāmies.
Tomēr tas nav nepalīdz pieauguša cilvēka dzīvē un attiecībās. Tas vienlaikus disregulē nervu sistēmu, jo tā vietā, lai risinātu konfliktus, tie tiek noslēpti dziļāk. Tas neļauj arī justies droši, jo kādu sevis daļu nav iespējams attiecībās atklāt, tā ir jācenšas rūpīgi slēpt.
Tāpēc mācies pa solītim atklāt to, ko jūti. Vispirms sev un tad arī citiem.