Laikā, kad virmo kaislīgas diskusijas par to, kas būtu vai nebūtu jāzina bērniem par seksualitāti, seksu un attiecībām, sastopos arī ar vecāku neziņu un apjukumu. Vēl vairāk – ir skaidrs, ka ne tikai pusaudžu meitenēm ir vajadzīga informācija un orientieri lēmumiem, kas viņām nedarītu pāri. Tas pats ļoti ir nepieciešams arī formāli pieaugušām sievietēm attiecību meklējumu un veidošanas laikā.
Pētījumi ir parādījuši, jo vecāka bija meitene, kad notika viņas pirmās seksuālās attiecības, jo biežāk viņa tās saistīja ar īpašām jūtām, reti nosaucot to par “nekas īpašs”. Un, jo labākas ir meitenes attiecības pašai ar savu ķermeni, jo biežāk pirmā reize ir skaists piedzīvojums. Visbūtiskākā izrādījusies uzticēšanās puisim – jo labāk meitene viņu ir iepazinusi, jo biežāk pirmās seksuālās attiecības bija patīkamas un skaistas.
Labi seksuāli izglītotas meitenes ar veselīgu pašapziņu daļēji intuitīvi pašas sev iekšēji mēdz uzdot jautājumus, vai visi priekšnosacījumi ir izpildīti, lai tas varētu notikt. Reizēm šādu iekšēju norāžu trūkst. Varbūt var palīdzēt daži jautājumi, kuriem atkal un atkal iziet cauri, lai pieņemto lēmumu nenāktos nožēlot.
Testa jautājumi pirms pirmās reizes
1. Vai es jūtos pietiekami droša un komfortabli savā sievietes ķermenī, lai pilnībā atvērtos puisim?
2. Vai mēs esam pietiekam ilgi un labi pazīstami, ka esam droši par jūtām, ko izjūtam viens pret otru? Vai mēs izjūtam savstarpēju uzticēšanos? Vai es mīlu viņu un viņš mani?
3. Vai es laikus pirms tam varu parūpēties par drošu izsargāšanos? Vai arī viņš ir pietiekami nobriedis, lai uzņemtos atbildību par izsargāšanos no grūtniecības un seksuāli pārnēsājamām slimībām? Vai mēs varam par to runāt un sagatavoties pirmajai reizei?
4. Vai es pati noteikti vēlos ar viņu mīlēties? Vai man ir patīkama satraukuma un gaidu izjūta, kad es par to domāju?
Ja visi jautājumi ir atbildēti pozitīvi, tad esi pietiekami nobriedusi, lai kaut kad drīzumā tas varētu notikt.
Vita Kalniņa