Kāpēc izjūtam vainas sajūtu brīžos, kad varētu atpūsties

Ja izjūti vainas sajūtu brīžos, kad varētu atpūsties, iespējams, bērnībā Tu:

  1. Iemācījies, ka saņemsi sodu par nekā nedarīšanu. Tādēļ Tev bija pastāvīgi jābūt modrai un gatavībā reaģēt.
  2. Pieņēmi, ka Tev nemitīgi jābūt produktīvam. Iespējams, jau agri bērnībā piedzīvoji, ka Tavu vecāku, brāļu vai māsu vajadzības ir svarīgākas par Tavējām. Tāpēc vajadzību pēc atpūtas Tu neuztver nopietni arī pašlaik.
  3. Piedzīvoji, ka Tev ir jāuzņemas atbildība par saviem vecākiem. Tas Tevī pastāvīgi radīja trauksmes sajūtu, ka Tev tūlīt būs uz kaut ko jāreaģē, kas notiek ar viņiem.
  4. Apguvi, ka saņemsi uzmanību un mīlestību tikai tad, ja atsauksies un būsi pieejams nekavējoties. Ja tas neizdodas, tad arī šobrīd nejūties mīlestības vērts.
  5. Piedzīvoji smagu zaudējumu. Tagad Tevi pavada bailes, ka kaut kas notiks un Tevi varētu pamest, tāpēc atslābt, lai atpūstos, nedrīkst.
  6. Pieredzēji nestabilus un nedrošus apstākļus, kā rezultātā baidies zaudēt modrību. Tāpēc parasti esi īpaši uzmanīgs un piesardzīgs un neļauj sev atslābt.
  7. Tevi vainoja par lietām, kuras bija ārpus Tavas kontroles. Tas Tevī radīja pastāvīgu vainas sajūtu, pat ja neko nebiji izdarījis nepareizi. Tas joprojām traucē relaksēties atpūtas brīžos.
Leave a comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *