6 veselīgas robežas attiecībās

  1. Emocionālas robežas – spēja neietekmēties no citu emocionālajām problēmām un nepaņemt to smagumu uz sevi. Palikt iejūtīgam un laipnam un tomēr neiekrist ciešanās un pārdzīvojumos par to, kā jūtas kāds cits.

Piemēram: “Dzirdu, ka tev ir daudz pārdzīvojumu, tomēr šobrīd nevēlos runāt par šo tēmu.”, “Es vēlētos tevi atbalstīt, bet man pašam šobrīd visa ir par daudz.”

  1. Laika robežas – Tavs laiks ir vērtīgs. Tu izlem, kā to pavadīt un kad to veltīt citiem, bet kad nē. Tie ir tavi lēmumi, kā sadalīt savu laiku saskaņā ar savām dzīves prioritātēm un Tava atbildība darīt to otram zināmu, kad esi pieejama un kad nē. 

Piemēri: “Es atbildēju tavam zvanam, taču man tagad ir tikai 15 minūtes laika sarunai.”, “Lūdzu, dod man laicīgi ziņu, ja kavēsies.”, “Būtu jauki šovakar pavadīt laiku kopā, taču man tagad ir jāiet. Man rīt ļoti agri jāceļas.”

  1. Fiziskas robežas – Tava personīgā telpa ir svarīga. Robežas, kas nosaka tavu personīgo fizisko telpu, fizisku pieskārienu daudzumu un veidu.

Piemēri: “Lūdzu, nepieskaries man.”, “Vai tu varētu, lūdzu, paiet vienu soli atpakaļ? Tu man esi pārāk tuvu.”, “Es šovakar nelietošu alkoholu, bet paldies par piedāvājumu.”, “Lūdzu, pajautā man, pirms ienāc manā istabā.”, “Es nevēlos, ka tu izsaki komentārus par manu ķermeni.”

  1. Komunikācijas robežas – šīs robežas nosaka to, kā otrs drīkst ar Tevi runāt. Ko viņš drīkst Tev teikt un ko nē. Kā Tu runā ar sevi un ar citiem.

Piemēram: “Es neatbildēšu, ja tu izrādīsi man necieņu.”, “Lūdzu, pārstāj teikt, ka es pārspīlēju. Tas nepalīdz un izklausās nicinoši.”, “Es vēl neesmu gatava runāt par privātām lietām, es tās vēlos paturēt pie sevis.”, “Lūdzu, nepacel balsi, kad runā ar mani.”

  1. Robežas attiecībās – skaidri nodefinēts, kā Tu vēlies, lai citi pret Tevi izturas un kas Tev nav pieņemami, arī tajā, cik daudz dalīties ar personīgu informāciju. Katrs arī uzņemas atbildību par savu vajadzību apmierināšanu un skaidru komunicēšanu.

Piemēri: “Man nepatīk, ka tu ar saviem draugiem dalies ar privātām lietām, kas skar tikai mūs abus.”, “Es neprotu lasīt domas. Lūdzu, skaidri pasaki man, kādas ir tavas vajadzības un gaidas.”

  1. Mentālas robežas – Tavas domas pieder tikai Tev. Šīs robežas ļauj Tev domāt savas domas, veidot savu viedokli un skatījumu, kas var atšķirties no citu domām un viedokļiem. Tu drīksti nepiekrist citiem.

Piemēri: “Tu drīksti man nepiekrist.”, “Viss ir kārtībā, mums var būt atšķirīgi viedokļi, taču es vēlos, lai tu tāpat runā ar mani cieņpilni.”

Vasarā Laimīgajā skolā daudz runāšu par robežām:

  • jūnijā – palikt iejūtīgai un laipnai, bet pasargāt sevi,
  • jūlijā – sakārtot attiecības ar vecākiem, kad esi jau pieaudzis,
  • augustā – atpazīt un pārtraukt līdzatkarību attiecībās ģimenē.

Laimīgajā skolā lekcijas un to ieraksti, darba lapas, iespēja iesūtīt man savus jautājumus un saņemt atbildes.

Piesakies savam Vasaras abonementam vēl līdz 2. jūnijam (ieskaitot)!

Leave a comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *