Kā veidot savu nākotni, attīstot spēju pielāgoties

Viena no iekšējā spēka un emocionālās noturības atslēgām ir spēja apzināti veidot savu nākotni. Lai gan dzīvojam salīdzinoši drošos apstākļos, tomēr ik dienas sastopamies ar pasauli satricinošām ziņām, un dažādi draudi ir tepat klātesoši. Daudzi, tai skaitā pat bērni un jaunieši, pašlaik raizējas par nākotni – gan par savu individuālo, gan par visas cilvēces nākotni uz šīs Zemes. Tomēr jāatzīst, ka nevienai krīzei parasti nav iespējams tikt pāri ne ar pesimismu, ne nolemtību. 

Bailes ir viena no cilvēka pamatemocijām. Tās pazīstamas visiem, taču kāda dzīvi tās ietekmē vairāk, cita mazāk. Tā kā nākotne nes sev līdzi daudz nezināmā, ir saprotams, ka tā sevī ietver arī baiļu aspektu. Veselīgā gadījumā bailes var pievērst mūsu uzmanību briesmām un palīdzēt piedzīvot vēlamās pārmaiņas.

Un tieši šeit tu vari izmantot savu spēju pielāgoties, lai veiktu pavērsienu un efektīvi cīnītos pret iespējamām briesmām.

No savas nākotnes veidošanas mūs galvenokārt attur trīs lietas:

  1. Kalpošana bailēm tā vietā, lai tās izmantotu kā instrumentu savā labā.
  2. Pieķeršanās šķietamai drošībai, ko sniedz pagātne un tagadne.
  3. Uzskats, ka tu pats neko nevari mainīt.

Par 1. punktu: Izstrādā alternatīvas, nevis baro savas bailes!

Īpaši tad, ja tev kādas lietas šķiet sarežģītas, saspringtas vai biedējošas, noturīgi cilvēki savu uzmanību un enerģiju velta nākotnei:

  • šādi cilvēki izvairās no pastāvīgas raizēšanās;
  • viņi atsakās barot savas bailes, regulāri klausoties negatīvas ziņas un piemeklējot atbilstošus piemērus, kas tikai pastiprina viņu bailes;
  • tā vietā viņi izmanto savu loģisko saprātu un radošumu, lai veiktu efektīvus pasākumus un atrastu labākas alternatīvas.

Par 2. punktu: Uztver nākotnes veidošanu kā uzdevumu un iespēju!

Pasaule visu laiku mainās, tāds ir dzīvības pamatlikums. Noturīgi cilvēki saprot, ka:

  • pagātni vairs nevar mainīt;
  • pieturēšanās pie vecajiem rīcības modeļiem, kas izraisīja grūtības, tikai pastiprina bailes;
  • pagātnes pieredze atgriešana tagadnē nav viņu mērķis.

Viņu mērķis ir veidot savu nākotni, un tas parasti nozīmē:

  • ieviest pārmaiņas;
  • rast idejas tam, kādas iespējas nākotne varētu atnest;
  • ierasto risinājumu vietā atrast un lietot piemērotākus.

Par 3. punktu: Izmanto savu ietekmi!

Ja tev ir skaidri savi mērķi un tu pēc tiem tiecies, tad tu veido savu nākotni. Tāpēc laiku pa laikam pārbaudi, kādas ir tavas vērtības un kas tavai dzīvei piešķir jēgu. No tā savukārt izriet tavi nozīmīgākie mērķi un kritēriji tam, ko šajā brīdī darīt un ko nedarīt.

Dažkārt, lai varētu plānot savu nākotni, vispirms ir jātiek skaidrībā par to, kādas ir tavas nozīmīgākās vēlmes un sapņi, pēc kā tu tiecies. Tev var palīdzēt tas, ka laiku pa laikam iztēlojies, kādai tavai dzīvei vajadzētu izskatīties pēc gada, pieciem vai pat desmit.

Daudzi sev jautā – vai, ņemot vērā globālās klimata pārmaiņas un sociālās problēmas, vispār ir vērts nodarboties ar nākotnes plānošanu? Es taču tur vispār neko nevaru mainīt! Vai tādā gadījumā nebūtu labāk dzīvot vienkārši šodienai un pieņemt notiekošo? 

Jā, arī tā, protams, var darīt, un daudzi jau tā dara. Tomēr tā ir ilūzija domāt, ka mēs nekā nevaram ietekmēt nākotni un ka mēs par to neesam atbildīgi.

Viss, ko tu šodien dari vai nedari, ietekmē tavu nākotni

Mana personīgā nākotne uz šīs planētas ir viena lieta. Bet runa jau nav tikai par mani. Kā es vēlētos, lai varētu dzīvot mani bērni un cilvēki, kas dzīvos pēc manis? Ko es vēlos viņiem atstāt aiz sevis?

Tev ir skaidri jāsaprot, kas tev ir svarīgi. Jo tikai tad tu spēsi izšķirt, kuras no iespējām šajā brīdī liekas uzrunājošas, bet ilgtermiņā nenes labumu.

Protams, mēs nevaram visos sīkumos zināt, ko atnesīs nākotne. Bet tā ir arī sava veida priekšrocība, jo tad tu vari palikt atvērts un elastīgs, lai pieņemtu to, kas vēl tikai notiks. Tomēr, ja tu ļauj nākotnei vienkārši notikt ar tevi, tad citi var tevi viegli izmantot savām interesēm. 

Ja tu tikai ļauj visam ritēt savu gaitu, tad pārmaiņas pie tevis atnāks, taču no ārpuses, tās iniciēs citi. Iespējams tad tev gribēsies tām pretoties. Ja tu būsi gatavs un neļausi sevi atturēt no nākotnes plānošanas, iekrītot pagātnes kļūdu vai tagadnes problēmu apcerē, tad tu jebkurā laikā varēsi mainīt savas dzīves virzienu.

Ja šī tēma Tev ir aktuāla un vēlies palīdzēt sev gan plānot un piepildīt, gan vienkārši justies labāk un pārliecinātāk par savu nākotni – ieskaties Laimīgo Mammu Skolas tēmā “Plānot savu nākotni”, kas pieejama ierakstā no 2021. gada decembra! Lasi vairāk un pievienojies skolā šeit.


Raksta autore Vita Kalniņa.

Pārpublicēt bez Vitas Kalniņas rakstveida piekrišanas aizliegts.

Leave a comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *