Kā pārmērīga vainas izjūta ietekmē mammas dzīvi

Iespējams, kā mamma tu zini, ka vainas izjūta spēj sabojāt pat citādi labus brīžus. Justies vainīgai ir ne tikai nepatīkami, bet arī tērē daudz spēka. Ir arī vairāki citi vērā ņemami iemesli, kāpēc vainas izjūta nav īpaši labs padomdevējs bērna audzināšanā.

Uzskaitīšu dažus no tiem:
  • Ja mamma nemitīgi jūtas par kaut ko vainīga, viņa sāk apšaubīt sevi un savu kompetenci kā mammai, noliedzot un nenovērtējot arī visu to, kas viņai izdevies. Tādā veidā tiek pazemināts arī mammas pašvērtējums.
  • Ar mammām, kuras izjūt pārāk lielu vainas sajūtu, ir vieglāk manipulēt. Viņas bieži vien dara ko tādu, ko patiesībā nemaz nevēlas, piem., atļauj bērnam vairāk nekā būtu nepieciešams. Neērtās situācijās viņas nereti mēdz pievērt acis uz notiekošo un vislabprātāk izvairās no konfliktiem “mīļā miera labad”. Viņas uzskata, ka labāk ir pateikt “jā” nekā vēlāk justies slikti par sevi, ka nav ko bērnam atļāvušas un viņš tādēļ ir bijis dusmīgs vai bēdīgs. Tikai tas bieži ilgtermiņā rada citas grūtības…
  • Lai kompensētu vainas izjūtu, daļa vecāku sāk pārmērīgi lutināt savus bērnus – dāvina viņiem dāvanas vai piesola kādus īpašus bonusus, lai izlīdzinātu to, par ko jūtas vainīgi. Bet kuram gan patīk, ja viņu šādā veidā uzpērk? Arī bērni, lai arī viņiem no tā ir kādi praktiski ieguvumi, ilgtermiņā nejūtas šādās attiecības patiesi redzēti un mīlēti.
  • Ļoti bieži vainas izjūta mammai neļauj būt iejūtīgai un atvērtai pret savu bērnu, jo viņa jūtas atbildīga par bērna bēdām. Tā kā šī sajūta ir tik nepanesama, vecāki bieži vien mierina savus bērnus viņu grūtībās, bet īsti pat neieklausās, kas tieši viņiem kaiš un kāda ir viņu vajadzība, cenšoties pēc iespējas ātrāk apklusināt bērnu viņa emociju izpausmēs.
  • Daudzas mammas ir perfekcionistes. Arī tā pamatā ir apslēpta vainas izjūta – lai visu izdarītu pēc iespējas labāk, mamma uzupurējas ģimenes labā. Diemžēl tam ir visai nepatīkamas sekas, jo bērni ātri vien sāk justies vainīgi par to, ka mamma viņu dēļ uzņemas tik daudz. Un tad arī bērni sāk ciest no sirdsapziņas pārmetumiem. Un rezultātā sāk uzupurēties citu labā vai arī ieņem dumpinieka pozīciju.

Raksta autore Vita Kalniņa.

Pārpublicēt bez Vitas Kalniņas rakstveida piekrišanas aizliegts.

Leave a comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *