“Vai es esmu vainīga pie tā, ka es jūtos slikti?”

“Domā pozitīvās domas!”, “Centies vairāk!”, “Tev tikai ļoti jāgrib!” – tipiski padomi, ar kuriem ne katrs var kaut ko jēdzīgu iesākt. To, kas bieži vien ir labi domāts padoms, reizēm varētu saukt arī par toksisku pozitīvismu, kas parasti nodara vairāk ļaunuma nekā laba.

Visas šīs frāzes liek domāt, ka mentālās veselības problēmas nav jāuztver nopietni un ka tās ir viegli risināmas. Patiesībā ir daudz faktoru, kas ietekmē mūsu mentālo veselību, un pozitīvās domas ir tikai neliela daļa no tiem.

Protams, ka pieaugušam cilvēkam ir jāuzņemas atbildība par savu dzīvi un jāvirza tā pozitīvā gultnē. Tomēr pārprasts pozitīvisms var kļūt bīstams!

Domas, kas var kļūt bīstamas:

  • “Man vienmēr ir jādomā pozitīvi.”
  • “Ja es kaut ko pietiekami stipri vēlēšos, tas noteikti izdosies.”
  • “Visu, ko vien vēlos, es varu sasniegt.”
  • “Man vienkārši ir jāmaina savas domas, un tad es spēšu visu.”

Šādas domas rada spiedienu un vainas apziņu, ka ar mani kaut kas nav kārtībā un ka daru kaut ko nepareizi vai nepietiekami. Biežs iemesls, kāpēc ar pozitīvismu vai ar iedvesmu vien ir par maz, slēpjas mentālajā veselībā.

Tava pašsajūta ir atkarīga no neskaitāmi daudz faktoriem: fiziskās un garīgās veselības, dzīves apstākļiem, pieredzes, kā arī piedzīvotajām (pārstrādātajām un nepārstrādātajām) traumām.

Nepārmet sev, ja tev neizdodas! Meklē psihoterapeita palīdzību, lai vispirms stabilizētu sevi un dziedinātos. Pēc tam pamazām varēsi piedzīvot arī sev vēlamās dzīves pārmaiņas.


Raksta autore Vita Kalniņa.

Pārpublicēt bez Vitas Kalniņas rakstveida piekrišanas aizliegts.

Leave a comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *