Perfekcionisms kaitē gan vecākiem, gan bērniem

Lai cik ļoti joprojām daudzviet slavēts un cildināts, perfekcionisms daudziem rada nopietnas psiholoģiskas grūtības gan attiecībās ar sevi, gan arī citiem. Tam ir daudz negatīvo pušu, un diemžēl tas negatīvā veidā ietekmē arī bērnu audzināšanu. Mūsdienās arvien vairāk tiek pētīta perfekcionisma ietekme, un daži no atklājumiem ir šādi.

Vecāki, kam raksturīgas perfekcionisma iezīmes, nereti piedzīvo:

  • Grūtības deleģēt uzdevumus un darbus citiem, baidoties, ka šie citi netiks galā ar  uzdevumu un nevarēs attaisnot lielās uz viņiem liktās cerības. Tas liek pašam uzņemties pārāk daudz darbu un pienākumu uz saviem pleciem. Jo, kurš gan var labāk par mani?
  • Nespēja pieņemt savas kļūdas, proti, pastāvīga savu prasmju un spēju negatīva vērtēšana. Nereti tā nāk kopā ar nespēju piedzīvot apmierinātību un prieku par to, kas ir  paveikts labi.
  • Nespēja pieņemt citu cilvēku, ieskaitot partneru, bērnu un citu ģimenes locekļu, kļūdas, kas liek dzīvot saasināti kritiskā stāvoklī pret apkārtējiem. Tas savukārt var izraisīt strīdus un problēmas attiecībās.
  • Pastāv lielāka izdegšanas iespējamība, jo bieži vien tiek izvirzīti nesasniedzami mērķi. Tomēr pūloties sasniegt šo nereālo rezultātu, tiek ieguldīts tik daudz, ka parasti tas ir pāri jebkura cilvēka spējām un varēšanai, kā rezultātā iespējamas dažādas veselības problēmas. 
  • Neapmierinātība ar savu dzīvi un sasniegumiem, jo tie netiek uzskatīti par pietiekamiem.
  • Zems pašvērtējums un pārliecība, kā rezultātā ir lielāka iespēja ciest no depresijas un trauksmes perfekcionisma psiholoģiskā sloga dēļ.
  • Nepatika pret bērnu audzināšanu kā tādu, jo pastāvīgi tiek izjusta neapmierinātība un stress par nesasniegtajiem mērķiem, kas tiek sev izvirzīti.
  • Grūtības ievērot noteiktos termiņus, tieksme uz vilcināšanos (prokrastināciju) un darbu nepabeigšanu līdz galam. Ja tu uztraucies par to, vai uzdevumu izpildīsi perfekti, tu esi daudz mazāk produktīvs un dažreiz pat nemaz nemēģini paveikt uzdevumu, baidoties no neveiksmes, ko nāktos piedzīvot.

Tomēr perfekcionisms skar ne tikai pieaugušos.

Ja tu esi perfekcioniste, tu, visticamāk, šādu attieksmi pret sevi, citiem un dzīvi mācīsi arī savam bērnam. Perfekcionisms kā ģimenes vērtība un dzīves attieksme tiek nodota no paaudzes paaudzē.

Tu esi pelnījusi pārtraukt šo ciklu sevis dēļ, bet, ja tev ar ar šīm savām grūtībām nepietiek, lai kaut kas mainītos, tad dari to savu bērnu dēļ.


Ja tēma “Perfekcionisms mammas dzīvē un drosme kļūdīties” ir aktuāla arī Tev, pievienojies Laimīgo Mammu Skolā!


Raksta autore Vita Kalniņa.

Pārpublicēt bez Vitas Kalniņas rakstveida piekrišanas aizliegts.

Leave a comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *