Kā, audzinot bērnus, palikt nelokāmai?

Audzinot bērnus, nereti izlemjam, kā vēlamies rīkoties kādās noteiktās situācijās, taču nereti tas it kā “aizmirstas” un pēkšņi rīkojamies pavisam citādi nekā gribējām. Īpaši sarežģīti kļūst, kad situācijā pievienojas bērna intensīvās emocijas un jāklausās viņa īdēšana, dusmīga kliegšana vai pat pārmetumi par to, ka citiem gan ir labākas mammas par viņējo. Kurš tad to var izturēt?!

Šeit būs pāris ieteikumi, ko tu varētu darīt, lai kā mamma spētu palikt nelokāma par lietām, kas tev ir svarīgas:

  • Esi nelokāma tikai tad, kad runa tiešām ir par kaut ko svarīgu (veselību, drošību, cieņu u.tml.).
  • Pārējās jomās paliec elastīga un laiku pa laikam izej uz kompromisiem. Tā tu savam bērnam arī mācīsi sadarboties.
  • Ik pa laikam izdari kādu izņēmumu (piem., nedēļas nogalē atļauj bērniem ēst čipsus, lai gan ikdienā centies viņiem nodrošināt veselīgu uzturu).
  • Kopā ar partneri nosakiet, kuras ir tās piecas jomas, kurās jūs abi tiešām esat nelokāmi, un tajās arī centieties tādi palikt.
  • Atceries, ka noteikumus, kurus uzstādāt saviem bērniem, būs arī jāievēro. Tāpēc labāk uzstādiet pēc iespējas mazāk noteikumu.
  • Nospraud savas robežas – piem., man ir svarīgi, lai visi būtu veseli. Tāpēc es pieņemu tādus lēmumus, kas nāk par labu maniem bērniem. Es par viņiem rūpējos.

Reizēm mēs turpinām kādas uzvedības tikai ieraduma vai paaudžu mantojama vārdā. Tā kā neesam iekšēji pārliecināti, kāpēc ir jādara tā vai citādi, daudz biežāk kļūstam nekonsekventi. Ja tavā dzīvē ir kādas situācijas, kurās tu nespēj palikt nelokāma, pajautā sev, vai tu gribi palikt pie sava lēmuma tāpēc, ka tas tiešām ir saskaņā ar tev svarīgu vērtību vai arī tev vienkārši šķiet, ka tā darīt būtu pareizi?

Reizēm mēs turpinām kādas uzvedības tikai ieraduma vai paaudžu mantojama vārdā. Tā kā neesam iekšēji pārliecināti, kāpēc ir jādara tā vai citādi, daudz biežāk kļūstam nekonsekventi.

Piebildīšu, ka grūtības izturēt spiedienu, vai tas būtu no bērna, partnera vai citiem apkārtējiem nav viegls uzdevums. Īpaši sarežģīti tas ir mammām ar augstu jūtīgumu. Vai esi dzirdējusi, ka pārāk augsts jūtīgums ir smadzeņu īpatnība, kas raksturīga daļai cilvēces? Lai cik normāla, tā tomēr mēdz būt ārkārtīgi apgrūtinoša, īpaši mammas lomā.


Raksta autore Vita Kalniņa.

Pārpublicēt bez Vitas Kalniņas rakstveida piekrišanas aizliegts.

Leave a comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *