Nospraud savas robežas!

Tu drīksti un tev vajag ņemt vērā savas vajadzības un iestāties par sevi! Nospraud savas robežas:

  • Pastāsti otram, kādas ir tavas robežas! 
  • Saki “nē”, ja kaut ko nevēlies! 
  • Tev nav kaut kas obligāti jāiztur tikai tāpēc, ka citi tā saka. 
  • Paņem pauzi! 
  • Katram ir savs spēka limits! 
  • Tu esi laba un pietiekama! 

Jā, ne tikai tavi bērni, bet arī tu pati esi pelnījusi, ka kāds par tevi iestājas un tevi aizsargā.  Tas, ka tu iemācies nospraust veselīgas robežas, ir ļoti svarīgi visās tavas dzīves jomās – attiecībās tavā ģimenē, tajā, kā tu audzini savus bērnus, darbā, komunikācijā ar citiem, arī tavā brīvajā laikā un pat “virtuālajā pasaulē”. 

Rūpes par sevi aptver vairākas svarīgas vajadzības, t. sk. vajadzību pēc drošības un aizsardzības. Patiesībā jau visi cilvēki ir pelnījuši, lai viņu robežas tiktu ievērotas, tāpēc tev pašai arī vajadzētu cienīt un ievērot gan savas, gan citu cilvēku robežas. 

Tu jau noteikti zini, kāda ir sajūta, kad kāds pārkāpj tavas robežas un tev ir jāsāk sevi aizsargāt. Vai vismaz ar prātu tu saproti, ka tavas robežas ir pārkāptas, bet nespēj to otram pateikt. Tev ir jāmācās teikt nē, izskaidrot otram, kādas ir tavas robežas, un dot telpu sev pašai un tavām vajadzībām. Iespējams, pat distancēties no šī cilvēka. 

Tev ir jāmācās teikt nē, izskaidrot otram, kādas ir tavas robežas, un dot telpu sev pašai un tavām vajadzībām.

Īstenībā tieši internetā, kur ikdienā tiek pavadīts ļoti daudz laika, visbiežāk tiek pārkāptas robežas. Tomēr arī citās jomās ne vienmēr izdodas novilkt un aizsargāt savas robežas – jo tu taču gribi iederēties, tikt pieņemta, neizklausīties nepieklājīgi, būt labs un jauks cilvēks… Un varbūt citiem tiešām ir taisnība?

Īpaši tad, kad iet grūtāk un saspringtāk, cilvēki kļūst uzvilktāki, agresīvāki, vairāk pārkāpj citu robežas un nespēj būt pietiekami iejūtīgi pret citiem. Bet grūtības nav attaisnojums, lai darītu citiem pāri. 

Pateikt “nē”, kad kaut kas nenāk tev par labu, arī ir daļa no sevis mīlēšanas… 

Piekritīsi, ka vairums cilvēku tiecas pēc harmonijas un negrib likt citiem vilties. Viņi negrib nevienu aizvainot vai sāpināt. Teorētiski jau tas ir saprotami un izklausās labi, bet diemžēl tas var nākt par sliktu tev pašai.

Piemēram, tu negribi aizvainot savu vecmāmiņu vai vīramāti, un apēd par daudz, lai tikai viņa būtu laimīga, bet patiesībā tev tas liek pēc tam fiziski slikti justies. Vai arī tu jūti, ka visa kā ir par daudz, bet nespēj atteikt tikšanos ar draudzeni vai radu ciemošanos. Tu noteikti varētu atrast vēl daudz citu piemēru no savas dzīves. 

Protams, ir svarīgi laiku pa laikam piekāpties saviem tuvākajiem cilvēkiem, respektējot viņu vajadzības. Bet tas nozīmē arī to, ka vismaz tikpat daudz reižu, cik piekāpies citiem, tu iestājies arī par sevi un savām vajadzībām. Tā ir nozīmīga daļa no rūpēm par sevi! 


Raksta autore Vita Kalniņa.

Pārpublicēt bez Vitas Kalniņas rakstveida piekrišanas aizliegts.

Leave a comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *