Mentālā pārslodze ir slodze, kas rodas no neskaitāmiem ikdienas darbiem, kas jāpaveic, bet kurus citi pat tā īsti neierauga un līdz ar to arī nenovērtē, ka Tu tos esi paveikusi. Tas jo īpaši attiecas uz sievietēm un mammām.
Mentālā pārslodze var izraisīt stresa reakcijas un izdegšanas simptomus, kā miega traucējumi, aizkaitināmība vai biežas galvassāpes.
5 ieteikumi, kā labāk tikt galā ar pārgurumu ikdienā:
- Padari to redzamu – pārrunā savu pārslodzi ar savu partneri vai kādu sev tuvu cilvēku un pieraksti, kādi ir Tavi darāmie darbi. Tādējādi visas iesaistītās puses labāk apzināsies, kas ir jāpaveic.
- Pienākumi – sadaliet godīgi uzdevumus starp ģimenes locekļiem un, ja nepieciešams, regulāri atjaunojiet pienākumu sadali, lai tā paliktu taisnīga. Īpaši jau bērna ienākšana ģimenē var izmainīt pienākumu sadali starp abiem partneriem.
- Domā procesos – var būt lietderīgi deleģēt ne tikai konkrētus uzdevumus, bet pat veselus procesus vai jomas. Piemēram, nodot otram visus uzdevumus, kas attiecas uz bērna sporta treniņiem (aizvest uz treniņu un atvest, izmazgāt sporta tērpu, samaksāt dalības maksu u.tml.).
- Dot laiku iestrādāties – kad nododam otram uzdevumu, ar ko viņam nav bijusi pieredze, var gadīties, ka būs vajadzīgs papildu laiks, lai viņš iestrādātos. Iespējams, iezagsies doma: “Ai, vienalga, izdarīšu labāk ātri pati.” Taču, ja Tu veltīsi sākumā laiku, lai ļautu otram iestrādāties, ilgtermiņā Tu no tā būsi tikai ieguvēja.
- Lūdz palīdzību – ja Tev ir nepieciešama palīdzība, lūdz to! Tev nav viss jāpaveic vienai. Tu drīksti būt drosmīga un palūgt palīdzību, kad Tev tā ir vajadzīga – tā dara stipri cilvēki!
Jauna gada sākums ir labs brīdis, kad pārskatīt to, ko un kā daru, un ieviest kādas pārmaiņas. Parūpējies par pārmaiņām savā dzīvē, taču vispirms izpēti, kā to izdarīt tā, lai Tevi nepiemeklē tik smagā vainas izjūta! Par šo tēmu runājam arī Laimīgajā skolā. Pievienojies mums!