Kas nepieciešams savstarpējai iekārei pārim, kas kopā audzina bērnus?

Biežākie seksuālas iekāres samazināšanās iemesli jauno vecāku dzīvē ir laika trūkums un, protams, stress. Daudzi vecāki savu ikdienu pavada nemitīgā spriedzē, steigā un nereti vēl arī pašpārmetumos, balansējot starp profesionāliem pienākumiem un rūpēm par bērniem. Tā ir liela slodze. Bieži atrodas ārēji svarīgākas lietas par iejūtīgu un ieinteresētu pievēršanos savam partnerim. Un nav jau viegli neredzēt lego klucīšu un rotaļlietu haosu, nemazgātos traukus un nedzirdēt bērnu strīdus, lai mierīgi nodotos mīlas priekiem. Vismaz tāds ir biežākais iemesls, ko min paši vecāki, taujāti par to, kāpēc viņuprāt ir mazinājušies seksuālās tuvības brīži. 

Populārā pāru terapeite un grāmatu autore Estere Perela (Esther Perel) libido mazināšanās iemeslus šajās situācijās skaidro citādi. Viņas daudzu gadu garumā uzkrātā pieredze liecina, ka –

Iekāres samazināšanās partneru starpā ilgstošu attiecību gadījumā ir skaidrojama ar pārāk lielo drošības izjūtu, kādā pāri ar laiku ieslīgst.

Šī ir īpaši izplatīta situācija pāriem ar bērniem, jo ap tiem virmo drošības, uzticēšanās un mājīguma vide.

Karstajai iepazīšanās fāzei, kurā jāpārvar distance, jāatrod un jārada kopīgais, seko apvienošanās fāze, kurā tiek nostiprināta uzticēšanās un veidota ērta, silta ligzdiņa “olu perēšanai”.

Piedzimstot bērniem, uzticēšanās kļūst par vēl nozīmīgāku vērtību pāra attiecībās.

Jaunie vecāki mēģina rast to kopības un savstarpējas uzticēšanās sajūtu, lai tiktu kopīgi galā ar visu, lai, kas arī būtu jāpiedzīvo. Uzticību un kopīgu humoru iemantojam, izdzīvojot kopīgu daudzsēriju seriālu, ko saucam par dzīvi. Tiesa to reti kad pavada nerimstoša mīlas kaisle.

Perela to skaidro aptuveni šādi –

Ģimenes dzīve uzplaukst atmosfērā, kur valda omulība un stipri attiecību pamati. Erotika turpretī alkst pēc pārsteiguma, spontanitātes un vēlmes riskēt. Noteikumi, ieradumi un rutīna noved to garlaicībā, ekstrēmākos gadījumos pat riebumā.

Sekss, kurš iedod kontroles zaudēšanas iespēju, ļauj mums palikt neziņā un pārsteigumā. Ja mājās ir bērni, mūsu iejūtība pret šādām destabilizējošām emocijām ievērojami samazinās. Ļoti iespējams šis ir arī viens no iemesliem, kāpēc partneru starpā notiek tik bieža ikdienišķa ķildošanās savā starpā. Viss, kas nāktu par labu erotikai, ģimenes vajadzību dēļ nonāk otrajā plānā.

Lai atmodinātu iekāri vienam pret otru, ir nepieciešama kripatiņa neziņas un distances. 

Tieši tāpēc salabšanas sekss ir tik labs, jo abpusēji ir jāpārvara barjera, ko radīja ievainojums. Šādos apstākļos pēkšņi ir nepieciešams iespringt, jo pamati zem kājām ir sākuši ļodzīties. Gluži kā attiecību sākumā, kad kaislei ir nepieciešami nedrošības brīži, lai tie tiktu pārvarēti. Tieši tāpēc attiecību sākums ir tik pievilcīgs. Neviens jaunajās attiecībās tā īsti nezina vai ir gribēts, cik ļoti un uz cik ilgu laiku, vai arī, kā otrs reaģēs, saņemot viņa roku, lai pietuvotos? Un tieši tas rada pievilcību un kņudoņu vēderā.

Ar laiku saplūšanas rezultātā rodas tik tuvas attiecības, ka tās var kļūt nomācošas ne tikai emocionāli, bet arī kavēt libido.

Zināms, ka ilgtermiņā kļūst garlaicīgi, īpaši, otru pazīstot tikpat labi kā sevi pašu. Tas ir tāpēc, ka vairs nav jāpiepūlas, lai atrastu kopīgo nedrošībā un nezināmajā. Ilgās attiecībās iekāri vienam pēc otra iespējams saglabāt, attīstot arī katram savas individuālas intereses, aizraušanās un kopjot atsevišķas personības daļas, kas otram var pavērties kā pārsteigums. Ja pāris visu dara kopā un dalās visā, diemžēl interese par otru kā seksuālu partneri dabiskā veidā var sarukt. Tāpēc pāriem, kas kopā audzina bērnus, ir labi piedomāt par balansu starp drošību tuvībā un pievilcību veselīgā distancē, ko rada nezināmais par otru. 

*Ja tēma “Mamma un viņas seksualitāte” ir aktuāla arī Tev, pievienojies Laimīgo Mammu Skolai. Jūnijā runājam par seksualitāti pāriem, kas kopā audzina bērnus.

Laimīgo Mammu Skolai.


Raksta autore Vita Kalniņa.

Pārpublicēt bez Vitas Kalniņas rakstveida piekrišanas aizliegts.

Leave a comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *