Kāpēc ir bīstami vienmēr teikt “jā”?

Varbūt neticami izklausīsies, taču, lai arī laipnība dzīvē ir ārkārtīgi nozīmīga kā attiecībās ar citiem, tā arī ar sevi pašu, pārspīlēta un pārprasta laipnība tomēr arī var kaitēt. Šeit vairāki iemesli.

Ja vienmēr atbildēsi ar “jā”, citi sāks to no tevis sagaidīt kā pašsaprotamu

Katram cilvēkam savā vidē tiek piešķirta kāda noteikta loma. Ja tu esi ieguvusi lomu kā cilvēks, kurš vienmēr saka “jā”, tev būs jāpieliek pūles, lai atbrīvotos no šīs lomas. Apkārtējie gaida no tevis, ka teiksi “jā”, un bieži mudinās tevi darīt ko tādu, ko citos apstākļos tu labprāt nedarītu.

Labā ziņa – ja iemācīsies pateikt vismaz dažus “nē”, pamazām mainīsies arī citu gaidas pret tevi. Kad būsi to padarījusi par savu ieradumu, drīz pie tā pieradīs arī tavi līdzcilvēki. 

Tev ir izveidojušās nereālas gaidas pret citiem cilvēkiem

Ja tu esi no tiem cilvēkiem, kuri ikdienā cenšas izturēties pēc iespējas pieklājīgāk un pretimnākošāk pret citiem, visticamāk, tu to gaidīsi arī no citiem. Tomēr realitātē ir pavisam citādāk – ne visi ir laipni un draudzīgi. 

Nereālas gaidas pret līdzcilvēkiem ilgtermiņā var padarīt tevi nelaimīgu un, iespējams, pat dusmīgu. Ja tavi līdzcilvēki neizturēsies tā, kā tu to no viņiem gaidi, tas tevī radīs lieku stresu un neapmierinātību. 

Veselīgāks skatījums būtu – ceri uz labāko un vienlaikus savā ziņā esi gatava sagaidīt sliktāko. Tā tu sev aiztaupīsi sāpīgu vilšanos un citu klātbūtnē jutīsies daudz brīvāk. 

Cilvēki tevi nekaunīgi izmantos

Ja tu būsi pārāk jauka pret citiem, tad manipulatīvi cilvēki to agrāk vai vēlāk sāks izmantot pret tevi. Daži tavu pieklājību sāks izmantot negodīgā veidā, lai apmierinātu paši savas vajadzības. Atceries – pārspīlēta laipnība ļauj citiem ar tevi viegli manipulēt un padara tevi neaizsargātu pret viņu ietekmi. 

Tu pievērs pārāk maz uzmanības pati sev

Ja uz katru piedāvājumu atbildēsi ar “jā”, tev pietrūks laika un enerģijas nodarboties pašai ar sevi. Un tas nenāks par labu nevienam. Ne tev pašai, ne taviem līdzcilvēkiem.

Ja tu patiešām vēlies palīdzēt citiem cilvēkiem, tev vispirms ir pilnībā jāpiepilda pašai savs enerģijas trauks. Un to tu varēsi izdarīt tikai tad, ja tev būs pietiekami daudz brīvības un tu vispirms būsi parūpējusies par savām pašas vajadzībām.

Kad būsi iemācījusies pateikt stingru “nē”, tu beidzot varēsi koncentrēties pati uz sevi. Tādā veidā uzlabosies arī tavs pašvērtējums un tu jutīsies daudz labāk pati savā ādā.

Citi tevi uzskatīs par vāju

Ja tu nekad nespēj pateikt “nē”, tas norāda uz to, ka tev trūkst drosmes un “mugurkaula”. Daļa cilvēku to uzskatīs par trūkumu un izturēsies pret tevi kā pret vāju cilvēku, izrādot tev mazāk cieņas nekā citiem.

Pārprasts draudzīgums tādā ziņā nav tā labākā izvēle, ja vēlies piedzīvot vairāk cieņas no citiem. Tomēr, tiklīdz būsi izstrādājusi jaunus uzvedības modeļus, mainīsies arī apkārtējo attieksme pret tevi. Saki biežāk “nē” un līdzcilvēki tev izrādīs vairāk cieņas, vērtēs tevi augstāk un uzskatīs tevi par pašpārliecinātu cilvēku.

Tu zaudēsi apkārtējo uzticību

Pārspīlēti draudzīgi cilvēki nav uzticami. Ja pastāvīgi būsi laipna un pretimnākoša, citi sāks šādu izturēšanos apšaubīt un, iespējams, pat no tevis novērsties. To var izskaidrot pavisam vienkārši – cilvēks, kurš saka tikai “jā”, nav pietiekami nobriedis, jo nespēj atteikt nevienam piedāvājumam. 

Šāds cilvēks dara visu iespējamo, lai patiktu citiem, un līdz ar to pārkāpj pats savus principus un vērtības. Neviens negrib ilgtermiņā būt kopā ar cilvēku, kuru pārmērīgi ietekmē citi cilvēki. Šādam cilvēkam trūkst iekšējā spēka, lai iestātos pašam par saviem mērķiem un vajadzībām. Un tieši šī īpašība ir nepieciešama, ja vēlies iegūt apkārtējo uzticību. Tev vispirms ir jāuzticas pašai sev, lai arī citi sāktu tev uzticēties.

Ar savu pārspīlēto pieklājību tu piesaistīsi atkarīgus cilvēkus

Ja nekad nespēj pateikt “nē”, tu būsi kā magnēts, kas pievelk atkarīgus un manipulatīvus cilvēkus. Ja nenospraudīsi robežas, šādi cilvēki tikai zags tavu laiku un regulāri prasīs izdarīt viņiem kādu pakalpojumu. Var gadīties, ka tevi izmantos, lai izgāztu savas emocijas, vai kā personīgo psihologu. 

Dari citiem zināmu, ka arī tev ir ierobežoti resursi. Tu neesi atbildīga par citu cilvēku problēmām un raizēm un tev vispirms ir jāparūpējas pašai par sevi, lai varētu piedāvāt palīdzību vēl kādam. Pasakot stingru “nē”, tu vari nospraust robežas pret šādiem atkarīgiem cilvēkiem un iegūt vairāk brīva laika sev.

Iespējams, tu pati kļūsi pārāk atkarīga

Ja nespēsi apmierināt pati savas vajadzības, tu neapzināti centīsies tās apmierināt ar citu cilvēku palīdzību. Tā ar pārspīlētu laipnību tu zaudēsi savu neatkarību un pašnoteikšanās spēju.

Atkarīga uzvedība var izskatīties šādi: tā vietā, lai pati noteiktu, ko darīt, tu pastāvīgi meklē apstiprinājumu no citiem. Tu pielāgojies tam, ko vēlas citi, neuzdrošinoties tam pretoties un izteikt savu viedokli. Tu parasti centies izdarīt citiem pa prātam, lai saņemtu viņu apstiprinājumu, ka esi laba un ar tevi viss ir kārtībā. Ar šādu uzvedību tu arī visticamāk atbaidīsi citus, jo atkarīgi cilvēki nozog citiem pārāk daudz laika un enerģijas.

Ja Tevi šī tēma uzrunā, vēlies to apskatīt tuvāk un palīdzēt sev teikt NĒ citiem, lai biežāk teiktu JĀ sev – ieskaties Laimīgo Mammu Skolas tēmā “Kā Mammai iemācīties pateikt “nē””, kas pieejama skolas arhīvā ierakstā no 2022. gada janvāra! Lasi vairāk un pievienojies skolā šeit.


Raksta autore Vita Kalniņa.

Pārpublicēt bez Vitas Kalniņas rakstveida piekrišanas aizliegts.

 

 

 

Leave a comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *