Spēja būt šeit un tagad ir regulētas nervu sistēmas izpausme.
Tagadne ir tā vieta, kur iespējams piedzīvot atvieglojumu un dziedināšanu, bet to, cik grūti tas var būt, zina tie, kuri dzīvo pagātnes gūstā.
Nervu sistēma, ko ietekmē piedzīvotas psihiskas traumas sekas, apgrūtina atrašanos šeit un tagad. Tagadnes uztveri ietekmē ķermeņa izdzīvošanas reakcija, kas ieslēgusies briesmu brīdī, taču joprojām var būt aktīva. Tas rada nepārtrauktu spriedzes stāvokli.
Vienkārša atslābināšanās vai masāža īsti nepalīdz, ja ķermenis ir palicis savā traumas reakcijā, taču atkārtoti apzināti izpētot tagadni, iespējams stiprināt savu klātbūtni šeit un tagad, kur tev vairs nedraud iepriekšējās briesmas.
Izmantojot vienkāršus paņēmienus, ar kuru palīdzību vari atgriezties pa īstam šeit un tagad, vienlaikus vari attīstīt savas nervu sistēmas pašregulācijas spējas.
Piemēram, pajautā sev un pamēģini:
- Kas atrodas telpā vai vidē, kurā šobrīd esi, uz ko tev patīk tajā skatīties? Noturi savu skatienu uz šo vietu vai lietu, un vairākas reizes lēnām un dziļi ieelpo un izelpo.
- Kura daļa ķermenī jūtas patīkami un labi vai vaismaz neitrāli? Paliec ar savu uzmanību tur nedaudz ilgāk un sajūti to.
Kas šajā brīdī tev apkārt tevi atbalsta, lai tu spētu pa īstam būt tagadnē?
- Vari pamēģināt apzinātības vingrinājumu, kas palīdzēs tev justies ērti savās drēbēs. Šādi tu praktizēsi ikdienišķas rūpes par sevi, kas palīdzēs dienu pavadīt labāk:
-
- Velti 2-3 minūtes no rīta, lai sajustu, vai jūties labi savās drēbēs.
- Vai apģērbs tev šķiet ērts?
- Kā tu sajūti apģērba faktūru uz savas ādas?
- Vai apģērbs kaut kur spiež?
- Vai esi pietiekami silti saģērbusies?
- Vai tev nebūs karsti?
- Vai tu labprātāk uzvilktu ko citu, vai arī šodien šajā tērpā jūties labi?
Raksta autore Vita Kalniņa.
Pārpublicēt bez Vitas Kalniņas rakstveida piekrišanas aizliegts.