“Vai Tev viss ir kārtībā?” Kas slēpjas aiz šī jautājuma?

“Tev viss labi?”

“Vai esmu ko izdarījis ne tā?”

Iespējams, Tu šādus jautājumus dzirdi bieži, lai gan Tev tiešām nekas nekaiš. Vai arī – Tu esi tas, kas tos otram uzdod regulāri. Nav nozīmes, vai izsaki tos skaļi vai arī tikai klusībā pie sevis nodomā.

Šādas frāzes liecina par otra emocionālu monitorēšanu.

Tas nozīmē rūpīgi novērot, kā otrs jūtas, un nemitīgi pārliecināties, vai tikai kaut kas nav nogājis greizi. Šādas uzvedības mērķis ir emocionāla drošība. Ja es zinu, kā Tu jūties, es zinu, kā uz Tevi reaģēt.

Emocionālā monitorēšana var veidoties tad, ja Taviem vecākiem vai kādam no bijušajiem partneriem bija holēriskas iezīmes vai straujas garastāvokļa svārstības.

Emocionālā monitorēšana nav tas pats, kas veselīga iejūtība, jo tā ir aizsardzības mehānisms. Tāpat kā citi aizsardzības mehānismi, arī emocionālā monitorēšana var negatīvi ietekmēt attiecības.

Emocionālas monitorēšanas negatīvās izpausmes attiecībās:

  • Tu regulāri pārjautā. Tas var Tavā partnerī radīt nedrošību vai pat aizkaitinājumu.
  • Tu atsakies no savas labsajūtas, jo svarīgāk par to Tev ir, lai otrs jūtas labi.
  • Tu pastāvīgi centies saglabāt modrību un neuzdrošinies atslābt.
  • Tevi var aizkaitināt tas, ka otram kādreiz ir slikts garastāvoklis.
  • Tu pastāvīgi domā par pagātni un nebeidz analizēt, vai un ko izdarīji nepareizi.

4 soļi, kā atbrīvoties no emocionālās monitorēšanas:

  1. Apzinātība – mēs varam atbrīvoties no automātiskajām reakcijām tikai tad, kad rīkojamies apzināti. Pievērs uzmanību, cik bieži Tu pārliecinies, kā otrs jūtas. 
  2. Pievēršanās sev, savām domām un  jūtām – kad pārāk daudz koncentrējamies uz otru cilvēku un viņa noskaņojumu, parasti neatliek laika pašrefleksijai. Lai piedzīvotu izmaiņas, svarīgi ir piefiksēt savas domas un jūtas, tāpat kā savas vajadzības.
  3. Uzticēšanās – padomā par to, ka Tavas bailes par to, ka ar otru kaut kas ir noticis, par ko Tev būtu jāuzņemas atbildība, visbiežāk nav racionālas. Ja Tavām bailēm ir pamatots iemesls, Tu vari šo situāciju risināt un meklēt palīdzību.
  4. Izturēt – var būt grūti izturēt tuva cilvēka negatīvās emocijas. Tomēr tās ir normālas. Mācies būt līdzās, neuzņemoties atbildību par kaut ko, kas nav Tavā ziņā.

Ja Tu bieži analizē un prātuļo, kas notiek ar otru, ja Tu nemitīgi pārliecinies par otra noskaņojumu un šaubies, vai tikai neesi kaut ko izdarījusi ne tā, ir vērts mācīties apzināti vadīt savu milzu iejūtības spēju.

Būt iejūtīgai noteikti ir milzu bagātība un tas var padarīt attiecības dziļākas un skaistākas, tomēr svarīgi ir līdzsvarot arī rūpes par sevi.

Šī ir jūnija tēma Laimīgajā skolā. Piesakies, klausies lekciju un uzdod man savu (anonīmo) jautājumu, ja tāds rodas!

Leave a comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *