Uzticēšanās ir pamats tam, lai varētu veidoties piesaistes attiecības. Uzticēšanās ir nozīmīga, lai cilvēks varētu atvērties pasaulei un citiem cilvēkiem, bez bailēm un nedrošības. Uzticēšanās arī dod nepieciešamo spēku, lai tu varētu tikt veiksmīgi galā ar sarežģītām dzīves situācijām.
Mazuļi jau kopš dzimšanas pilnībā uzticas saviem vecākiem. Ja zīdainis vai mazs bērns jūtas drošībā, aizsargāts, saprasts un mīlēts un tiek apmierināta viņa vajadzība pēc ēdiena, maiguma, tuvības, siltuma, uzmanības, tad tādā veidā tiek veicināta arī viņa uzticēšanās saviem vecākiem. Vēlāk šī uzticēšanās atspoguļojas arī attiecībās ar citiem cilvēkiem, kas ir nozīmīgi, lai bērns, piemēram, nepieciešamības gadījumā meklētu un pieņemtu palīdzību no citiem.
Ja bērni zina, ka drīkst uzticēties saviem vecākiem, audzinātājai vai vēlāk arī skolotājai, tad viņi lielākoties ātrāk sajūtas drosmīgi un pārliecināti par sevi.
Ja bērni zina, ka drīkst uzticēties saviem vecākiem, audzinātājai vai vēlāk arī skolotājai, tad viņi lielākoties ātrāk sajūtas drosmīgi un pārliecināti par sevi. Tādējādi viņi arī vairāk uzticas paši sev, var labāk novērtēt savas spējas un ir atvērtāki visam jaunajam, gatavi mācīties. Šādi bērni iemācās arī labāk saprast savas emocijas – viņi nebaidās tās izrādīt un iemācās agrāk tās regulēt.
Bērni jau otrajā dzīves pusgadā sāk pamazām uz īsu brīdi atstāt savu drošo ostu, nedaudz attālinoties no mammas vai tēta, viņi jūt iekšēju nepieciešamību pētīt un atklāt pasauli. Tad pēc kāda laika sprīža viņi atkal atgriežas atpakaļ, lai uzpildītos ar drosmi un drošību, bet pēc tam atkal dodas tālāk savā pasaules izpētē. Mazi bērni arī uzdrīkstas pārbaudīt savas robežas un nebaidās kļūdīties un izdarīt kaut ko nepareizi. Viņi katru dienu aug un attīstās caur uzticēšanos savai piesaistes personai.
Uzticēšanās ir mācīšanās un izglītības pamatā. Bērns, kas uzticas, var pilnībā koncentrēties uz atklāšanas procesu, kā arī viņš nebaidās zaudēt spēlē, jo viņam nav iemesla baidīties. Ja bērns tev uzticas, viņš mācās uzticēties arī citiem. Un uzticēšanās ir labu attiecību pamatā – lai varētu nonākt pie kompromisiem un izrādīt otram iejūtību un empātiju.
Diemžēl ne visiem šodienas pieaugušajiem ir bijusi iespēja apgūt šādu uzticēšanos. Tās trūkums ir redzams dažādās destruktīvās baiļu vadītās uzvedības izpausmēs. Apzinoties to, un uzņemoties atbildību par savu iekšējo bērnu, to iespējams mainīt. Arī šajā laikā, kad apkārt ir tik daudz nedrošības, tu vari turpināt audzēt savu iekšējo drošību, nemeklējot to nekur ārpusē, bet gan sevī pašā.
Darbam ar iekšējo bērnu iesaku Stefānijas Štālas grāmatu “Tavs iekšējais bērns grib atrast mājas”, kā arī manu video kursu “Stiprini sevi un savu iekšējo bērnu”.
Raksta autore Vita Kalniņa.
Pārpublicēt bez Vitas Kalniņas rakstveida piekrišanas aizliegts.